گلف استریم چیست؟

گلف استریم جریان اقیانوسی است که از همه جریانهای دریایی مشهورتر است. این جریان به مانند رودی است که به جای خشکی در میان دریا جریان داشته باشد. ولی گلف استریم بقدری عظیم است که به اندازه همه ی رودخانه های عالم که روی هم قرار گیرند می باشد!

گلف استریم در امتداد سواحل شرقی امریکا حرکت کرده و سرتاسر اقیانوس اطلس را پیموده و سپس به اروپای شمال غربی می رسد. گلف استریم به رنگ آبی روشن است و به خوبی می شود در میان آبهای سبز رنگ یا خاکستری رنگ که در بین آنها جریان دارد آن را دید.

آب گلف استریم از حرکت آبهای سطحی نزدیک استوا در اقیانوس اطلس جریان می یابد. این جریان به طرف غرب است و بنابراین گلف استریم با حرکت به طرف شمال امریکای جنوبی و به داخل دریای کاری بین شروع می شود. در واقع وقتی به صورت گلف استریم درمی آید که شروع به حرکت به سمت شمال در امتداد سواحل شرقی امریکا می نماید.

چون که گلف استریم در قسمت گرم دنیا شروع می گردد، جریان آب آن نیز گرم می باشد. وجود این توده ی عظیم جریان آب گرم، تغییرات حیرت انگیزی در آب و هوای بسیاری از نقاط دنیا فراهم می آورد.

نمونه هایی از بعضی عجایب آن را شرح می دهیم: بادهایی که از روی این جریان در اروپای شمالی عبور می کنند (جایی که آنرا جریان اطلس شمالی می نامند) هوای گرم را به قسمت هایی از نروژ، سوئد، دانمارک، هلند و بلژیک می برد و در نتیجه این کشورها در فصل زمستان حرارت ملایم تری نسبت به سایر قسمتهای اراضی شمالی خواهند داشت و به همین جهت بنادر واقع در امتداد ساحلی نروژ در عرض سال یخ نخواهد بست.

از برکت وجود همین گلف استریم، اهالی لندن و پاریس از هوای ملایم در زمستانها لذت می برند، گو اینکه این شهرها در مدار لابرادور جنوبی که در زمستان هوای سرد کشنده ای دارد، منتهی در آفاق شمالی قرار دارند. بادهایی که از روی جریان گلف استریم می گذرد گرم و مرطوب است. وقتی این بادها خنک شدند مه غلیظی تولید می کنند چنانکه نمونه آن در سرزمین نیوفاندلند دیده می شود.

به طوری که گراندبنک (یا سواحل بزرگ) واقع در نیوفاندلند از خطرناکترین نقاط مه آلود دنیا می باشد. گلف استریم در آب و هوای زمستانی امریکای شمالی به اندازه اروپای شمالی اثر ندارد، زیرا بادهای زمستانی آن برخلاف اروپا از روی گلف استریم نمی گذرد که بعد بر روی اراضی داخلی امریکا اثر بگذارد.

منبع: کتاب به من بگو چرا – جلد 7

مطالب مشابه از ذهن آموز:
خبرنامه
خبرم کن از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
0
خوشتان آمد، کامنت بگذارید!x