گچ چیست؟

امروزه، هیچکس نیست که عملا” بدون اینکه در طول عمر خود با گچ تماس پیدا کند زندگی نماید. در میلیون ها کلاس درسی دنیا، کودکان به پای تخته سیاه می روند و با گچ بر روی آن چیز می نویسند و بدیهی است هیچ معلمی بدون استفاده از گچ نمی تواند به دانش آموزان درس بدهد. آیا می دانستید که گچ منشأ حیوانی دارد؟

آب اقیانوس ها پر از انواع گیاهان ریز و حیوانات کوچک می باشد. یکی از اینها حیوانات تک سلولی هستند که به اسم فورامی نیفرا  نامیده می شوند. صدف این مخلوقات از آهک ساخته شده است.

وقتی این حیوانات می میرند، پوسته های نازک آنها به ته اقیانوس ها می افتد و بعد لایه ی ضخیمی از این پوسته ها روی هم انباشته می شود. البته این جریان مستلزم گذشتن میلیونها سال می باشد. این لایه بتدریج سفت شده و در سنگ آهک نرمی که ما آن را گچ می نامیم فشرده می شود.

بطوری که می دانید، اختلالات مختلف در سطح زمین باعث بالا آمدن خاکهایی می شود که زمانی در زیر آب بوده اند. یکی از نقاطی که این اتفاق در آنجا رویداده است در امتداد کانال انگلیس می باشد. لایه های گچی اعماق دریا به بالا آمدند و بعدا” قسمتهای نرم آن به وسیله ی آب جدا شدند و از خود صخره ای عظیم گچی به جا گذاشتند. دو تا از مشهورترین آنها صخره های گچی در «دور» یعنی قسمت انگلیسی کانال و در «دیپ» در سمت فرانسوی آن می باشد.

در سایر قسمتهای دنیا، رسوبات گچی در سرزمین هایی که زمانی در زیر آب بوده اند ظاهر می گردد. نمونه هایی از این زمین ها در امریکا، در ایالات کانزاس، آرکانزاس و تکزاس وجود دارد.

ولی ظریفترین گچ طبیعی از انگلستان می آید که همه ساله پنج میلیون تن در آنجا تولید می شود. گچ به هر شکلی که بوده مدت صدها سال بوسیله انسان به کار برده شده است. گچ مخصوص تخته سیاه که همه با آن آشنا هستیم با مقداری مواد مخلوط شده که از خرد شدن آن جلوگیری کند. بهترین گچ تخته سیاه 95 درصد گچ دارد. با اضافه کردن رنگهایی به آن، گچ را به هر شکلی می توان درآورد. وقتی گچ نرم باشد و شسته شود و صاف گردد، آن را گچ سفیدکاری می نامند.

گچ را می توان در بسیاری از محصولات مثل بتانه، رنگ نقاشی، داروسازی، کاغذسازی و خمیر دندان و پودر به کار برد.

منبع: کتاب به من بگو چرا – جلد 7

پاسخی بدهید