شینجی میکامی کیست؟

شینجی میکامی اسطوره ای در ساخت بازی های ویدیویی ترسناک است که بیشتر با بازی رزیدنت ایول او را میشناسند. او در 11 آگوست سال 1965 میلادی در ژاپن متولد شد.

شینجی از کودکی به فیلم و سینما، مخصوصا در ژانر وحشت و دلهره ، بسیار علاقه مند بود و یکی از بهترین سرگرمی هایش ترساندن دوستانش بود!

او از کودکی علاقه داشت فیلمساز بزرگ و مشهوری شود اما به علت مشکلات مالی مجبور شد در یک حرفه ساده تر یعنی ساخت بازی مشغول شود و در سن 25 سالگی به عنوان نویسنده سناریو بازی به استدیو Flagship که توسط دانشجویان دانشگاه Doshisha تاسیس شده بود، پیوست.

این استدیو که توسط سه شرکت سگا ، کپ کام و نینتندو ساپورت مالی می‌شد در واقع تنها وظیفه نوشتن داستان بازی ها را بر عهده داشت و به طور مستقیم در ساخت بازی‌ها دخیل نبود.

مکانی که سال‌ها بعد توسط آن سناریو اولیه عناوینی نظیر رزیدنت ایول ، شیطان هم میگرید، اونیموشا و داینوکرایسیس توسط مغز متفکر تمامی آنها شینجی میکامی نوشته شد.

مدتی بعد سهام دو شرکت دیگر توسط کپ کام خریداری شد و به این ترتیب شینجی میکامی به عنوان یک بازی ساز به کپ کام پیوست.

مدتی بود که بازی به نام تنها در تاریکی معروف شده بود و مسئولین کپ کام که نمیخواستند از این بازار پرسود و جدید بی سهم بمانند بعد از اتمام پروژه ساخت بازی علائدین از شینجی که از علاقه اش به ژانر وحشت مطلع بودند درخواست کردند که یک بازی ترسناک بسازد.

رزیدنت ایول 1 شینجی میکامی

شروع رزیدنت ایول

اینجا بود که جرقه یکی از بزرگ ترین عناوین وحشت در بازی های ویدیویی زده شد.

بازی که باعث شد تمبر آن در ژاپن چاپ شود و کتاب هایش در سراسر جهان به زبان های مختلف چاپ شوند و حتی هالیوود برایش فیلم بسازد!

شینجی از این موقعیت استفاده کرد و تمام نبوغ و استعداد خود را فراخواند تا یک عنوان عالی خلق کند و مسیر پیشرفت را برای خود هموار کند.

او ابتدا میخواست مانند بازی Doom یک بازی اول شخص بسازد اما بعدها با الهام از فیلم مورد علاقه اش Dawn of the Dead تصمیم گرفت سبک بازی را به سوم شخص تغییر بدهد و با استفاده از دوربین ثابت و زوایای خاص، حس ترس را بیشتر به گیمرها منتقل کند.

سرانجام در سال 1996 بازی تحت عنوان Biohazard در ژاپن و در کشورهای دیگر به نام رزیدنت ایول Resident Evil برای پلی استیشن 1 و سگا سترن منتشر شد.

داستان بازی درمورد یک ویروس خطرناک است که مردم را تبدیل به زامبی میکند.

این ویروس پخش شده و کل شهر و کم کم کل کشور را میگیرد.

یک تیم از زبده ترین افراد نیروی پلیس برای مقابله با این ویروس و موجوداتی که به وجود آمده اند تشکیل میشود که شما هم در بازی های رزیدنت ایول جای این شخصیت ها هستید.

اما نکته جالب اینجاست که این نیروی پلیس توسط همان فردی که ویروس را ساخته است تشکیل شده است!

او درواقع میخواهد موجودات خلق شده را به چالش بکشد و حالا شما علاوه بر مبارزه با این موجودات و نجات مردم باید با این فرد خائن که آلبرت وسکر نام دارد هم مبارزه کنید.

رزیدنت ایول 3 شینجی میکامی

در برخی شماره های بازی، در آخر کل شهر توسط بمب اتم نابود میشود، فقط شما باید قبل از انفجار بمب، افراد زنده ازجمله خودتان را نجات بدهید.

این بازی از هر لحاظ به موفقیتی عظیم دست یافت.

معماهای جالبی در بازی مطرح شده بودند و لحظه لحظه آن زیبا و تاثیرگذار بود.

من وقتی به اصرار دوستم این بازی را خریدم و آن را بازی کردم در همان دقایق اول از ترسم پلی استیشن را خاموش کردم و روز بعد CD بازی را به یکی از بچه های مدرسه فروختم!

شینجی میکامی سپس به عنوان پدر سبک وحشت مشهور شد.

عکس شینجی میکامی

شماره های دوم و سوم آن نیز ساخته و منتشر شد که بسیار محبوب شدند.

این بازی هر سال برنده بهترین موسیقی متن، بهترین کارگردانی، بهترین گرافیک و بهترین داستان میشد.

هر سال سخت افزارهای کنسول های بازی پیشرفت میکردند و شینجی هم اصلا دوست نداشت از روی یک عنوان موفق مدام بازیهای تکراری بسازد و دوست داشت هر شماره با شماره قبلی از زمین تا آسمان فرق کند.

در جریان همین تغییرات بازی جدیدی به نام شیطان هم میگرید Devil May Cry خلق شد.

درواقع قرار بود نسخه جدیدی از رزیدنت ایول ساخته شود اما میکامی آنقدر به کار تنوع داد که متوجه شد این بازی جدید میتواند خودش یک عنوان جدید باشد.

شینجی میکامی دویل می کرای

مسئولان کپ کام راضی به عنوان جدید نبودند.

آنها به خاطر فروش بالای رزیدنت ایول منتظر بودند شماره جدید آن عرضه شود و حاضر نبودند برای یک بازی جدید ریسک کنند.

اما خوشبختانه شینجی موفق شد آنها را راضی کند و بازی که قرار بود رزیدنت ایول 4 باشد تحت عنوان شیطان هم میگرید عرضه شد و به موفقیتی عظیم در سال 2001 دست یافت.

این بازی هنوز هم یکی از عنوان های اصلی کپ کام است.

در این بازی به جای مبارزه با زامبی ها، شخصیت داستان که دانته نام دارد قادر به دیدن دنیای ماورایی است و با شیاطین مبارزه میکند.

اوج دوران شینجی میکامی در همان سالها بود. موفقیت بعدی او رزیدنت ایول 4 بود که او سر عرضه این بازی با مسئولان کپ کام بگو مگو داشت.

این بازی حاصل همکاری چند بازی ساز مشهور بود.

شینجی میکامی رزیدنت ایول

شینجی قصد نداشت این بازی را برای پلی استیشن 2 عرضه کند و قصد داشت به صورت انحصاری برای کنسول گیم کیوب باشد.

اما در نهایت به علت فروش پایین این بازی مجبور شدند آنرا از انحصار درآورده و برای پلی استیشن 2 نیز منتشر کنند.

خروج شینجی میکامی از کپ کام و پایان همکاری چندساله

سرانجام مشکلات شینجی با کپ کام بالا گرفته و شینجی از این شرکت خارج شد.

پس از خروج شینجی میکامی از کپ کام، رزیدنت ایول‌های بعدی یعنی از شماره 5 به بعد، دیگر هرگز مانند قبل نشدند و نتوانستند نظر مثبت طرفداران این سری بازی را جلب کنند.

گویی فرمول ساخت یک بازی واقعا ترسناک در اختیار شینجی میکامی بود.

حتی کپ کام در اقدامی ناجوانمردانه شروع به بازسازی همان رزیدنت ایول‌های قدیمی با گرافیک امروزی کرد به خیال اینکه اگر دقیقا همان بازی‌ها با همان داستان و محیط‌ها برای گرافیک‌های نسل جدید بازسازی شوند شاید به همان موفقیت دست یابند اما بازهم در این زمینه موفق نبود.

شینجی میکامی رزیدنت ایول 4

بازگشت شینجی میکامی به کپ کام

اخیرا به نظر میرسد سر کپ کام بعد از چندبار به سنگ خوردن، متوجه اصل موضوع شده و برای سود خود هم که شده میخواهد در عناوین جدیدش دوباره از شینجی میکامی استفاده کند و برای بازسازی رزیدنت اویل 4 و عنوان بعدی از او درخواست همکاری کرده است.

جالب است بدانید آقای میکامی در همه این تصاویر که میبینید 55 ساله است!

مطالب مشابه از ذهن آموز:
خبرنامه
خبرم کن از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
0
خوشتان آمد، کامنت بگذارید!x