نقد فیلم بتمن The Batman 2022 | متفاوت اما وفادار به سری

من اولین بار در  نوجوانی با بازی بتمن NES با این شخصیت دی سی کمیکس آشنا شدم و بعدها به سراغ فیلم‌های آن رفتم.

نکاتی که در ویژگی‌های شکل ظاهری بتمن وجود دارد اندام ورزیده و قسمتی از چهره است که نقاب ندارد.

اندام در همه بتمن‌ها خصوصا نسخه های مدرن خوب است البته به جز این نسخه که رابرت پتینسون بازی کرده است. زمانی که او لباس بتمن را میپوشد همه چیز خوب است اما بدون لباس چون جثه ظریفی دارد به نقش بتمن نمیخورد.

اگرچه فیلمساز قصد داشته او را در دنیای واقعی همانند مرد عنکبوتی ضعیف نشان بدهد اما این ضعف در جثه به نظر من برخلاف ضعف روحی و روانی، قابل توجیه نیست و زیاد منطقی نیست که بروس وین با این جثه همان بتمن باشد.

به نظر من بهتر بود همانطور که کریستین بیل برای بازی در این نقش وزن و حجم عضلاتش را بیشتر کرد، روی پتینسون هم کمی تغییرات ایجاد میشد.

اما چهره بتمن ظرافتی دارد که به عقیده من رابرت پتینسون و کریستین بیل بهترین حالت صورت در قسمت دهان و فک را دارند که جذابیت خاصی به بتمن موقعی که نقاب زده است میدهد.

من قبل از اینکه این دو بازیگر نقش بتمن را بازی کنند متوجه این قسمت از صورت آنها شده بودم.

به تصاویر زیر دقت کنید:

صورت بتمن

بازیگران بتمن 2022

من از بازیگری رابرت پتینسون خوشم می‌آید و بازی جفری رایت هم در این نسخه مانند نقش‌های قبلی‌اش خوب و قابل قبول است اما اندی سرکیس به نظر من اصلا برای نقش آلفرد مناسب نیست.

پل دینو برای نقش ریدلر عالی است، چهره‌اش در حالت عادی هم به شخصیت‌های ویلن و روان پریش شباهت دارد! که قبلا در فیلم زندانیان هم بازی کرده بود.

بتمن جدید تفاوت‌هایی با نسخه‌های قبلی دارد اما همچنان به داستان و ویژگی‌های زیادی از کمیک بوک وفادار است. شخصیت‌های زن گربه‌ای و ریدلر در این نسخه وجود دارند و حال و هوای شهر گاتهام همچنان تیره و تاریک و پر از جرم و جنایت است.

این فیلم پرفروش‌ترین فیلم ۲۰۲۲ شده‌است. همچنین نقدهای مثبتی از طرف منتقدان دریافت کرده و در زمینهٔ نقش‌آفرینی بازیگران، فیلم‌برداری، کارگردانی، سکانس‌های اکشن و داستان ستایش شده‌است.

نقد فیلم بتمن

داستان بتمن 2022 بدون اسپویل:

این بار جرم و جنایت در رده‌های بالا و مقامات بالا در جریان است و ریدلر شخصیت منفی داستان که یک قاتل سریالی است، آنها را میکشد. بتمن در همان ابتدا که به دنبال اوست متوجه این نکته میشود و خودش نیز با اینکه میخواهد ریدلر را دستگیر کند اما میداند که آن افراد هم گناهکار بوده‌اند.

از اینکه خودش را درگیر مبارزه با خرده‌پاها کرده و از اینکه مقامات دولتی دستی در فساد دارند ناراحت است و در نهایت موضوعی در همین راستا او را شوکه میکند.

در این نسخه، روی مهارت‌های کارآگاهی بتمن بیشتر تمرکز شده است.

بتمن جدید

نکاتی درمورد فیلم:

رابرت پتینسون از بین چند بازیگر که کاندید نقش بتمن جدید بودند انتخاب شد. او اعلام کرد که در چند سال اخیر به بازی در این نقش علاقمند شده و از طرفداران بتمن بوده است. همچنین ایده‌هایی برای آن داشته است.

The Batman یا مرد خفاشی 2022 یک اثر متفاوت و در نوع خود جالب است. این فیلم شاید برای کسانی که به اکشن‌های تمام و کمال و قهرمان‌های بدون نقطه ضعف عادت دارند، چندان جالب و جذاب نباشد، اما یک بتمن واقعی است.

البته این فیلم ایرادهایی هم دارد، یکی از ایرادهای این فیلم به نظر من ماشین بتمن است. اتومبیل او با اینکه فیلم در گذشته هم اتفاق نمی‌افتد اما بی مورد، شکل کلاسیک دارد و به نظر نمیرسد آنطور که باید مستحکم باشد. به نظر من اتومبیل او یا بتموبیل بتمن در شوالیه تاریکی خیلی خوب و قابل قبول‌تر بود.

یک ایراد دیگر مربوط به فلش درایوی است که در ماشین شهردار پیدا میشود و گوردن مانند یک آدم عادی و ناشی آن را به لپ تاپ متصل به اینترنت وصل میکند! یک کاراگاه و مامور پلیس هیچوقت چنین کاری نمیکند.

بتموبیل

موسیقی فیلم خوب کار شده است و کاملا به حال و هوای فیلم میخورد.

آهنگساز فیلم مایکل جاکینو است که تا به حال جوایز متعددی را برنده شده است.

خوشبختانه برخلاف اکثر فیلم‌های اکشن این روزها، صحنه‌های اغراق شده کمتر در این فیلم به چشم میخورد و تا حد امکان اثر به واقعیت نزدیک است.

طراحان لباس یک سال روی طراحی لباس جدید بتمن کار کرده‌اند که نتیجه کاملا خوب است. خود پتینسون هم در طراحی این لباس بسیار کمک کرد زیرا می‌خواست که این لباس بر خلاف لباس‌های قبلی برای جنب و جوش و حرکات زیاد او راحت باشد.

این فیلم قرار است دنباله هم داشته باشد به همین خاطر پایان فیلم طوری است که شما را منتظر نسخه بعدی نگه میدارد البته طوری هم نیست که داستان به سرانجامی نرسد.

بتمن 2022 توسط چند استدیوی مختلف به زبان فارسی هم دوبله شده است که من دوبله دو استدیو را دیدم و خوب بود.

پاسخی بدهید