نقدی بر فیلم های ترمیناتور

نسخه های اولیه فیلم های ترمیناتور در زمانی ساخته شدند که یک جوّ روانی ترس از هوش مصنوعی و ربات ها وجود دارد. در آن زمان فیلمسازان فیلم های خوب و جالبی در این زمینه ساختند.

فیلم ترمیناتور شاید یکی از بهترین فیلم های زمان خود محسوب میشد که بازیگر نقش اول آن آرنولد را به شهرت جهانی رساند.

داستان فیلم مربوط به سال ۲۰۲۹ است. زمانی که ربات ها و هوش مصنوعی زمین را نابود کرده اند و در تلاش برای از بین بردن باقی مانده انسان ها هستند.

ترمیناتور جلوه های ویژه بی نظیری در زمان خودش داشت و الهام بخش فیلم هایی همچون ماتریکس شد که بعد از آن ساخته شدند.

شما صحنه های آشنایی در هر ماتریکس مشاهده میکنید که مشترکا در ترمیناتور هم وجود داشته اند مانند تبدیل شدن خلبان هلی کوپتر به موجود پلید هوش مصنوعی یا تبدیل شدن راننده کامیون.

همچنین بی اثر بودن شلیک گلوله و ضد ضربه بودن شخصیت های منفی فیلم یا ویلن ها از شباهت های ماتریکس به ترمیناتور است.

با اینکه قریب به چهل سال از زمان نسخه های اولیه ترمیناتور میگذرد اما همچنان اگر کسی برای اولین بار شروع به دیدن این فیلم ها کند، از آنها لذت خواهد برد و جلوه های ویژه فیلم به هیچ وجه برایش مسخره و سطح پایین به نظر نخواهد رسید. این مشکل در نسخه اولیه فیلم های زیادی مانند مرد عنکبوتی وجود دارد که نشان میدهد جلوه های ویژه فیلم ترمیناتور بسیار حرفه ای و سطح بالا بوده است.

فیلم های ترمیناتور امتیاز خوبی هم در IMDb کسب کرده اند.

اولین نسخه در سال 1984 منتشر شد. نویسنده و کارگردان جیمز کامرون است.

این فیلم فروش فوق العاده ای بیش از ۷۸٫۳ میلیون دلار داشت که باعث شد جیمز کامرون و آرنولد بتوانند خیلی عالی به فعالیت های هنری خود ادامه بدهند.

اما فاصله بین نسخه های ترمیناتور زیاد است و فورا پشت سر هم ساخته نشدند.

ششمین نسخه از این فیلم در سال 2019 ساخته شد که سرنوشت تاریک نام داشت.

این فیلم تاثیر زیادی بر هنر و سینما گذاشت طوری که کتاب های کمیک و رمان، و همچنین بازی های ویدیویی مختلفی نیز از روی آن ساخته شد.

پاسخی بدهید