معرفی و نقد بازی توم ریدر: افسانه

امروز نقدی از بازی توم ریدر: افسانه Tomb Raider: Legend را که در روزنامه جام جم 17 اردیبهشت 1385 منتشر شده است، میخوانید.

 بازگشتی افسانه ای

لارا کرافت سرشناس ترین قهرمان انسان بازی های رایانه ای است که همین چند وقت پیش، نامش در کتاب رکورد های گینس هم ثبت شد.

شرکت eidos هم حق دارد برای عرضه یک بازی جدید با شرکت لارا کرافت اینقدر سرو صدا به پا کند.

در طی این ده سالی که از ستاره شدن لیدی کرافت گذشته، هروز بازی کننده ها بیشتر درگیر ماجراهای او در معبدهای باستانی شده اند.

احتمالا چند سال بعد به مرحوم ایندیانا جونز که شاید منشا الهام گیری سازنده ها در خلق ماجراهای توم ریدر باشد، بگویند: لارا کرافت مذکر!

اولین چیزی که پس از ده دقیقه بازی کردن افسانه به چشم می خورد، شباهت نامحسوس بازی و محیط هایش به بازی سول ریور است.

شاید به این خاطر که سازنده ها یکی هستند.

بازی از هر لحاظ بهتر شده.

روند بازی بسیار روان و ساده است بطوریکه لج بسیاری از طرفداران قسمت های قبل که عادت داشتند یک هفته با معماهای بازی سرو کله بزنند را در می آورد.

شاید حرکات کند لارا در سال 98 برای بازی کننده ها هیجان انگیز بود، اما در سال 2006 و پس از بازی کردن شاهزاده فارس، نمی توان چنین سرعتی را تحمل کرد، به همین خاطر افسانه سرعت بیشتر نسبت به قبل دارد.

پرش ها و حرکات آکروباتیک قهرمان داستان هم عالی از آب در آمده اند.

لارا هر نوع لبه و بریدگی را به راحتی از هر زاویه می تواند بگیرد.

بعضی وقت ها اگر پرش را سریع و بدون توقف انجام دهید، لارا در نگه داشتن تعادل خود دچار مشکل می شود و باید سریع عکس العمل نشان بدهید.

این قابلیت جدید به همراه خصوصیات دیگری که درافسانه دیده می شوند، بازی را به سمت رئال شدن هدایت کرده.

اینکه قهرمان آکروباتیست داستان هم بعضی وقت ها دستش می لرزد و ممکن است تعادلش را از دست بدهد برای بازی کننده ها جالب است.

از طرفی دیگر اینطور نیست که هر چیزی را در بازی دیدید بتوانید بردارید و در کوله پشتی جادویی لارا بگذارید که مانند صندوق های جادویی  قسمت های اول  رزیدنت  اویل، تمامی ندارند!

تقریبا هرچه را که همراه داشته باشید می توانید بینید.

تعداد نارنجک ها مساوی است با تعدادی که دور کمربند کرافت بسته شده و به جز پیستول های معروف، می توانید تنها یک سلاح دیگر هم همراه داشته باشید که همیشه از کنار کوله پشتی قابل رویت است.

از موجودات تخیلی مانند مومیایی ها و… خبری نیست.

خوشبختانه دیگر از میان کوزه ای در یک معبد فراموش برایتان تیرشات گان نازل نمی شود!

همانطور که گفتم بازی به شدت رئال شده و به حال و هوای فیلم نزدیک است.

حتی شخصیت های فیلم هم در بازی وارد شده اند و صد البته خود لیدی کرافت شخصیت پردازی بسیار بیشتری نسبت به بازی های قبل دارد.

مراحل بازی به شدت متنوع و زیبا هستند و شاید به خاطر اینکه بازی کمی کوتاه است، اصلا خسته کننده به نظر نمی آیند.

خوشبختانه یکی از مهمترین عناصر سری توم ریدر که در فرشته تاریکی حذف شده بود دوباره برگشته اند: راه مخفی ها. پیدا کردن همه راه مخفی ها در مراحل مختلف افسانه، می تواند بهانه بسیار خوبی برای دوباره شروع کردن آن باشد.

مطمئن باشید این راه های مخفی آنقدرها هم دم دست نیستند و برای پیدا کردنشان باید زمان زیادی صرف کنید. همچنین مبارزه با غول ها هم بسیار بهتر از قبل (به خصوص سه چهار شماره اخیر) شده اند.

تقریباً همه چیز در افسانه به شدت بهبود پیدا کرده.

گرافیک بازی بسیار عالی و چشمگیر است.مراحل آنقدر زیبا طراحی شده اند که همیشه دوست دارید وقتی به مکان بلندی رسیدید، چند لحظه ایستاده و اطراف را نگاه کنید.

کاراکترها طراحی قابل قبولی دارند و اگر بازی را با pc انجام می دهید و کارت گرافیکتان گزینه next  gen را پشتیبانی می کند. حتماً گرافیک نسل بعد بازی را هم ببینید.

فیزیک موتور پایه هم با وجود سلاح آهنربایی لارا به بهترین نحو خودش را نشان می دهد.

معماهای بازی تقریباً همه فیزیکی هستند و حل آنها برای کسانی که هاف لایف 2 را بازی کرده باشند بسیار آسان است. موتور فیزیک همان havoc معروف هاف لایف 2 است.

مبارزه با دشمن ها شاید ضعیف ترین بخش بازی باشند که برای یک ماجرایی ـ اکشن چندان نقطه ضعف بزرگی به شمار نمی آید.

به هرحال تأکید بازی برحل معماها و پیدا کردن راه از طریق پرش و حرکات آکروباتیک است، به همین دلیل برای سیستم مبارزه وقت زیادی صرف نشده و دشمن ها هوش مصنوعی بسیار ضعیفی دارند.

کنترل دوربین در این شماره کاملاً دستی است و نیمی از مشکلات بازی های قبلی توم ریدر که به خاطر حرکت بد دوربین ایجاد می شد از بین رفته.

توم ریدر :افسانه، یکی از بهترین بازی های این سبک است و دوباره توانسته نام توم ریدر را احیا کند. بازی هیچ نوآوری ندارد اما انجام آن بسیار لذت بخش است و آن را به همه بازی کننده ها توصیه می کنیم.         سید طه رسولی

پاسخی بدهید