آزتکها چه کسانی بودند؟

یکی از مهمترین بومیان قدیمی آمریکا آزتکها بودند که در دره ای که اکنون شهر مکزیکو قرار گرفته زندگی می کردند. خیلی پیش از اینکه اروپاییان از راه دریا به سرزمین آمریکا وارد شوند، این بومیان آمریکایی دارای تاریخ بودند.

آنها روشی از زندگی را اختیار کرده بودند که تقریبا” با زندگی خیلی از مردم اروپایی یکسان بود. آنها تاریخ خود را در سنگ حک می کردند. معابد و برجها و خانه ها را با مصالح ساختمانی سفت و محکم، می ساختند.

این بومیان در ستاره شناسی، حقوق و حکومت داری کاملا” مهارت داشتند و بعلاوه در انواع هنر و از جمله صنایع دستی استاد بودند. آنها از بعضی جهات مردمی آرام و مهربان بودند و به طبیعت عشق می ورزیدند مخصوصا” پرندگان و گلها را زیاد دوست داشتند. آنها همچنین دوستدار موسیقی، رقص، بازی های مختلف و ادبیات بودند.

بعلاوه آزتکها دارای قدرت نظامی هم بودند و پیوسته به منظور غلبه بر دشمنان و قربانی برای خدای جنگ خود و برای نبرد آمادگی داشتند. عادت قربانی کردن انسان که در بین این قوم متداول بود اروپاییانی را که قدم در خاک آمریکا می گذاشتند، به شدت حیرت زده می کرد، ولی این رسم عجیب بتدریج و بطور طبیعی در میان این قوم بوجود آمده بود زیرا آنها مذهب و جنگ را با یکدیگر توأم کرده بودند.

آزتکها را مکزیکا نیز می نامیدند که از همین نام یا یکی از خدایان آنها کلمه مکزیکو گرفته شده است.

در سال 1325 میلادی یعنی 167 سال پیش از اینکه کریستف کلمب حتی یک نفر بومی را دیده باشد، طبق روایاتی، آزتکها شروع به ساختن پایتخت خود نمودند و آن را تنوچ تیتلان نام نهادند. این شهر بعدا” قرار بود پایتخت اسپانیایی ها بشود که بالاخره پایتخت جمهوری مکزیک شد.

هیچکس دقیقا” نمی داند که آزتکها از کجا آمده بودند. ولی افسانه هایی که درباره آنها روایت شده نشان می دهد که این قوم از سمت شمال به آن سرزمین آمده اند. آنها احتمالا” در قرن دوازدهم یا سیزدهم به دره مکزیکو رسیده اند. در اوایل آنها به نام تنوچکاس می شناختند.

قوم تولتکس که در آن زمان در دره مذکور زندگی می کردند و دارای فرهنگ کاملی بودند، به آزتکها به چشم تازه واردین وحشی نگاه می کردند. به همین علت هم آزتکها برای سکونت در این دره، با مشکلات زیادی روبرو شدند لیکن به موقع به پا خاستند و قدرت زیادی بدست آوردند و بر تمام مردم دره مکزیک فرمانروایی کردند.

منبع: کتاب به من بگو چرا – جلد 1

مطالب مشابه از ذهن آموز:
خبرنامه
خبرم کن از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
0
خوشتان آمد، کامنت بگذارید!x