آگاممنون که بود؟

آگاممنون یکی از شخصیت‌های مشهور اساطیر یونان باستان است که رهبر یونانیان در جنگ تروا بود. او فرزند آترئوس و آئروپه پادشاه و ملکه موکنای و برادر منلائوس بود. او با کلوتایمنسترا همسر تیندارئوس پادشاه اسپارتا ازدواج کرد و از او صاحب چهار فرزند به نام‌های ایفیگنیا، الکترا، خروسوتمیس و اورستس شد.

آگاممنون در جنگ تروا نقش مهمی داشت. وقتی هلن، همسر زیبای منلائوس توسط پاریس پسر شاه تروا پریاموس ربوده شد، آگاممنون و منلائوس از تمام پادشاهان و جنگجویان یونان برای حمله به تروا دعوت به عمل آوردند. آگاممنون به عنوان رهبر کل انتخاب شد و پس از جمع‌آوری لشکر و تجهیزات نظامی آمادهٔ ترک آئولیس به مقصد تروا شدند.

آگاممنون با دختر تیندارئوس، کلوتایمنسترا ازدواج کرده بود، اما در جنگ تروا عاشق کاساندرا زیباترین دختر پریاموس شد و از او صاحب دو پسر شد. کلوتایمنسترا نیز عاشق آیگیستوس، فرزند خاله‌اش و قاتل پدرش شده بود و با توطئه او آگاممنون را به قتل رساند.

آگاممنون یکی از قهرمانان مورد علاقهٔ شعرای یونان بود و در بسیاری از آثار هنری به خصوص در نمایش‌های تراژدی مورد بحث قرار گرفت. معروف‌ترین آثار دربارهٔ زندگی و مرگ آگاممنون سه‌گانهٔ اورستیای نوشتهٔ آشیلوس است که شامل نمایش‌های آگاممنون، نیازآوران و الاهگان انتقام است.

مطالب مشابه از ذهن آموز:
خبرنامه
خبرم کن از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
0
خوشتان آمد، کامنت بگذارید!x