آیا آرتور شاه وجود داشته است؟

تقریبا” هرکس درباره داستان های آرتور شاه و شوالیه های میز گرد او چیزی شنیده یا خوانده است. البته تصور نمی رود که این داستانها حقیقت داشته باشند، زیرا افسانه هایی بیش نیستند. پس بر چه اساسی این افسانه ها روایت شده اند؟

اما، در حقیقت هیچکس نمی داند که آرتور شاه که بود. بیشتر نویسندگان تاریخ معتقدند که در حدود 500 سال بعد از میلاد او رئیس یکی از طوایف بزرگ بریتانیا بوده که درباره اش افسانه ها حکایت کرده اند.

امکان دارد که آرتور شاه از نژاد انگلیسی و رومی بوده زیرا رومی ها تقریبا” مدت 400 سال در انگلستان حکومت می کردند. احتمالا” آرتور شاه رهبری یک ارتش بزرگ را در مقابل مهاجمین ساکسون بعهده داشته است.

در هر دو ناحیه ویلز و بریتانی، همیشه آرتور شاه را یادآوری و ستایش می کردند و داستان های او از نسلی به نسل دیگر منتقل می شد. هر داستان از داستان دیگری جالب تر و عجیب تر بود. تا اینکه بالاخره آرتور یکی از بزرگترین قهرمان هایی که تاکنون زندگی کرده اند، گردید.

این قهرمان افسانه ای غولهای وحشتناکی را به هلاکت رسانده و از قدرت سحرانگیزی برخوردار بود و عاقبت پادشاهی بزرگ و نیرومند و محبوب شد.

هیچکس بدرستی نمی داند که قصر آرتور کجا بود. در انگلستان شش محل مختلف وجود دارد که ادعا شده محل «کاملوت» یا قصر آرتور بوده است.

اولین نویسنده نوشته است که آرتور اولین مورخ از ناحیه ولش بود که در حدود قرن هشتم زندگی می کرد. پس از اولین ذکری که از آرتور شده است، هیچگونه شرحی تا 400 سال بعد درباره او نوشته نشده است. سپس در قرن دوازدهم، داستان های آرتور شاه کاملا” عمومیت پیدا می کند. داستان های اولیه مربوط به این پادشاه به زبان لاتین بود و سپس شعرای انگلیسی و فرانسوی هم شروع به داستان سرایی درباره آرتور می کنند.

در قرن پانزدهم، سر توماس مالوری هم داستان های زیادی درباره آرتور در کتابی به نام «مرگ آرتور» به رشته تحریر در آورده است.

منبع: کتاب به من بگو چرا – جلد 1

مطالب مشابه از ذهن آموز:
خبرنامه
خبرم کن از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
0
خوشتان آمد، کامنت بگذارید!x