آیا در قطب جنوب زندگی و حیات وجود دارد؟

منطقه آنتارکتیکا به ناحیه ای گفته می شود که در اطراف قطب جنوب واقع شده است. این منطقه شامل قاره «آنتار کتیکا» می باشد که از نظر وسعت پنجمین قاره جهان محسوب می شود. وسعت این قاره تقریبا” به اندازه قاره اروپا و ایالات متحده امریکا است.

این سرزمین سردترین و خشک ترین قسمت کره زمین می باشد. اطراف این قاره را طوفانی ترین دریاهای جهان فرا گرفته اند.

در این قاره بادهای شدید، سوز برف همراه با کمی باران، حکمفرما بوده و دارای چنان سرما و یخبندانی است که کلیه منطقه تقریبا” بلا استفاده می باشد. در آنجا آفتاب به اندازه کافی نیست که زمین را گرم کند، و در تمام طول سال همه جا را برف پوشانده است.

سردترین درجه سرما که تاکنون در دنیا به ثبت رسیده در آنتارکتیکا بوده که به 38 درجه سانتی گراد زیر صفر رسیده است. بعلت سرمای بی نهایت زیاد هیچ چیز در آنجا فاسد نمی شود برای اینکه پوسیدگی، زنگ زدگی یا هیچگونه باکتری در این محیط وجود ندارد.

چه چیزی در زیر پوشش یخی آنتار کتیکا پیدا می شود؟

تاکنون به اندازه کافی چیزی از این قاره کشف نشده تا واقعا” اطلاعاتی بدست آید. طبقاتی چند از ذغال سنگ و رگه های کوچک مواد معدنی بوسیله کاشفین دیده شده اند ولی احتمالا” مواد معدنی دیگری وجود دارد لیکن به دست آوردن آنها آنقدر پر زحمت و پر هزینه است که همین طور دست نخورده باقی مانده اند.

تنها نباتاتی که در این قاره وجود دارند، به ساده ترین شکل خود هستند و شامل خزه، گلسنگ، قارچ و جلبک بوده و ارزش غذایی ندارند. فقط آن دسته از پرندگان و حیواناتی که می توانند غذای خود را در دریا پیدا کنند در این منطقه قطبی زندگی می کنند.

عمومی ترین پرندگان قاره آنتارکتیکا نوعی مرغ نوروزی، مرغ طوفان و نوعی از مرغ دریایی به نام پنگوئن هستند. پنگوئن ها در لانه هایی در نزدیکی اطراف قاره زندگی می کنند. آنها بال های تکامل نیافته ای دارند و نمی توانند در روی زمین پرواز کنند ولی در آب شناگر قابلی بشمار می روند.

چند نوع خوک آبی هم در آبهای آنتارکتیک وجود دارد. تنها پیشه و صنعت در قاره آنتارکتیکا، همانا صید «نهنگ» دریایی است ولی آنقدر نهنگ در این منطقه صید شده که در حال حاضر بمنظور محدود ساختن صید آن در این منطقه، یک نظارت گسترده در آن بعمل می آید.

منبع: کتاب به من بگو چرا – جلد 1

مطالب مشابه از ذهن آموز:
پاسخی بدهید