آیا مومیایی‌های سه‌انگشتی در پرو فرازمینی بودند؟

در شبکه‌های اجتماعی شایعه شده که آزمایش DNA روی مومیایی‌های سه‌انگشتی در پرو نشان داد آنها موجودات فرازمینی هستند. این شایعه چهار سال پیش، به عنوان خبر در بسیاری از رسانه‌ها و خبرگزاری‌های رسمی ایران و پیش از آن در برخی رسانه‌های خارجی منتشر شد.

منبع اصلی این شایعه، گزارشی از خبرگزاری اسپوتنیک و انتشار ادعاهای فردی به‌نام کنستانتین کوروتکوف است که سابقه‌ای طولانی در ترویج امور عجیب و فراطبیعی دارد. ادعاهای او پایه و اساس علمی ندارند و حتی اصالت مومیایی‌هایی که درباره آنها صحبت می‌شود، تایید نشده است چه برسد به اینکه فرازمینی بودن آنها تایید شود.

قبلا هم گفتیم که شما نباید هرچیزی که در روزنامه ها، مجلات یا برنامه های تلویزیونی و اینترنتی دیدید را باور کنید، حتی اگر یک دکتر یا دانشمند آن را بگوید هرکدام از اینها ممکن است دروغ یا اشتباه باشند. منابع معتبر؛ دانشنامه ها و مراکز علمی معتبر هستند که خودشان چیزی را اعلام کنند.

یعنی مثلا اگر کسی در سازمان بهداشت کار میکند و بگوید کرونا همان وبا است، حرف او هیچ سندیتی از نظر علمی ندارد حتی اگر پست و مقامی در سازمان بهداشت داشته باشد. او باید بتواند ادعایش را با روشهای علمی ارائه کند و پیپر علمی چاپ کند، سپس دانشمندان دیگر با بررسی ادعای او، نظرشان را اعلام کنند. در نهایت مشخص شود که حرفش چقدر درست است. کاری که بسیاری از دانشمندان انجام داده اند. اما اینکه صرفا یک دکتر یا پروفسور بیاید حرفی بزند، فقط نظر شخصی اش را گفته است.

مطالب مشابه از ذهن آموز:
خبرنامه
خبرم کن از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
0
خوشتان آمد، کامنت بگذارید!x