استفاده از نمک از چه تاریخی آغاز شد؟

چه وقت بشر شروع به بکار بردن نمک کرد؟

بنظر می رسد اشخاص مختلف احتیاجات مختلفی به نمک دارند. بطور کلی، امروزه اغلب مردم روی زمین نمک را در غذای خود بکار می برند. ولی مردم اولیه که قادر نبودند نمک را بدست آورند چه می کردند؟

خیلی ساده است با همان وضع بی نمکی می ساختند! حقیقت این است که، نمک در بسیاری از نقاط امریکا و هندوستان تا زمانی که اروپایی ها آنرا معرفی کردند شناخته نمی شد. هنوز نقاطی از افریقای مرکزی وجود دارد که در آن نمک چنان چیز تجملی است که فقط متمولین می توانند از عهده ی خوردن آن برآیند. نمک چیز لازمی برای آن دسته از مردم که بیشتر با شیر و گوشت تغذیه می کنند، یا آنها که گوشت خام یا سرخ شده را بصورتی می خورند که نمک طبیعی آن از دست نمی رود، نمی باشد.

ولی همیشه اهمیت نمک بیشتر از آن بوده است که فقط در غذا مصرف شود. نمک دارای مفهوم معنوی بوده است. به عنوان مثال، جمله «نان و نمک» در سراسر دنیا متداول است که به معنی غذا برای زندگی گفته می شود. در زمانهای قدیم، وقتی قربانی ها به خدایان تقدیم می شدند، نمک یک قسمت از این تقدیمی را تشکیل می داد و به این جهت مفهوم مذهبی مخصوصی داشت.

از آنجا که نمک به منظور محفوظ نگه داشتن غذا به کار می رود، علامت چیزهایی شد که مدتهای زیادی باقی می مانند. در عهد باستان، وقتی مردم می خواستند قراردادی ببندند، آن را هنگام صرف غذا با نمک منعقد می کردند و بنابراین جمله ای است که می گوید:«عهد و پیمان نمک».

بتدریج که مردم بیشتر علاقه مند به مصرف نمک در همه غذاها شدند، نمک عامل مهمی در تجارت گردید. یکی از قدیمی ترین راهها در ایتالیا به نام «ویاسالاریا» یعنی راه نمک نامیده می شود، زیرا از این راه نمک به داخل کشور آورده می شد. کلمه سالاری انگلیسی و به معنی حقوق از کلمه ی سالت یعنی نمک می آید، زیرا در زمان رومیان حقوق افسران و سربازان ارتش روم به سالاریوم یعنی برای خرید نمک پرداخت می شد.

منبع: کتاب به من بگو چرا – جلد 6

مطالب مشابه از ذهن آموز:
خبرنامه
خبرم کن از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
0
خوشتان آمد، کامنت بگذارید!x