اسید چیست؟

گاه گاهی، در روزنامه ها داستانی را می خوانیم مبنی بر سوختن وحشتناک شخصی بر اثر تماس با اسید. اغلب ما اسید را مایع خطرناکی می شناسیم که قادر است پوست را بسوزاند و لباسها و پارچه ها را سوراخ نماید ولی این موضوع فقط در مورد عده ی کمی از اسیدها صحت دارد. اسیدهای زیادی در اغذیه وجود دارند که برای سلامتی بدن لازم می باشند. اسیدهای دیگر، برای دارو سازی، نقاشی، وسایل آرایش و محصولات صنعتی به کار می روند.

انواع اسید زیاد است، ولی همه ی آنها را ممکنست به دو طبقه تقسیم کرد، اسیدهای غیرآلی و اسیدهای آلی. در اینجا شرح مختصری در مورد هر یک از دو دسته می دهیم.

اسید سولفوریک یک اسید مهم صنعتی می باشد. می تواند به چشم صدمه شدیدی وارد کرده و سوختگی سختی در پوست ایجاد نماید. اسید هیدروکلریک اسید بسیار قوی دیگریست، آن را می توان از اسید سولفوریک و نمک طعام درست کرد. این اسید در ساختن سایر مواد شیمیایی به کار می رود. و برای تمیز کردن فلزات وسیله بسیار خوبیست. بدن انسان مقدار کمی اسید هیدروکلریک ضعیف تولید می نماید، که به هضم غذا کمک می کند.

اسید نیتریک اسید قوی دیگریست که می تواند به چشم و پوست صدمه بزند. اسید بوریک، اسیدی بسیار ضعیف است. این اسید به صورت طبیعی در ایتالیا بدست می آید، از این اسید در سرامیک سازی، سیمان سازی، رنگ ها و وسایل آرایش استفاده می کنند. گاهی اوقات از آن به عنوان میکروب کش استفاده می نمایند، ولی ماده ی مؤثری نیست. اسید کربنیک که از گاز 2 co گرفته می شود و در آب سودا که می آشامیم مقداری از آن وجود دارد. اسید ارسنیک برای ساختن محصولات حشره کش به کار می رود.

اسیدهای آلی به اندازه اسیدهای غیرآلی قوی نیستند. اسید استیک در سرکه یافت می شود و آن را می توان با تخمیر شراب سیب بدست آورد. وقتی که قند در شیر تخمیر می گردد، اسید لاکتیک تولید می کند. این اسید شیر را ترش می کند، ولی از آن برای ساختن پنیر هم استفاده می نمایند.

اسید آمونیو برای سلامتی بدن هم لازم می باشد و این اسیدها را از مواد غذایی سفیده ای بدست می آورند. پرتقال، لیمو، (گریپ فروت) محتوی اسید اسکوربیک می باشند، که اسم شیمیایی برای ویتامین c است. جگر، گوشت مرغ و خروس و گوساله محتوی اسید (نیکوتینیک) هستند که از امراض پوستی جلوگیری می نمایند.

بنابراین، ملاحظه می کنید که داستان اسیدها حکایتی است طولانی و بغرنج. بعضی از آنها برای انسان خطرناک هستند. ولی در صنعت مفید می باشند، بعضی برای زندگی انسان لازمند و در غذاهای مختلف پیدا می شوند. بعضی از آنها، توسط خود بدن ساخته می شوند و برای کار بدن لازم می باشند.

منبع: کتاب به من بگو چرا – جلد 7

مطالب مشابه از ذهن آموز:
پاسخی بدهید