اشتعال خود به خود انسان

این پدیده ی عجیب بدون هیچ دلیلی رخ می دهد، بدن انسانی ناگهان شعله ور می شود. دانشمندان نمی دانند چگونه ممکن است شخصی که در جایی نشسته یا ایستاده است سیگار نمی کشد و در نزدیکی آتش هم قرار ندارد؛ می تواند ناگهان شعله ور شود و به ذغال تبدیل گردد. بدن در واقع سبب سوختن خودش می شود، بنابراین برای وقوع چنین موردی، درجه حرارت باید به هزاران درجه برسد. با وجود این، به طور حیرت انگیزی، هیچ چیز در اطراف وی نمی سوزد و حتی در بسیاری سطح آنها نیز نمی سوزد. حتما” فکر می کنید با وجود چنین حرارتی، هر چیزی که در اطراف قربانی وجود دارد به خاکستر تبدیل می شود، ولی این گونه نیست. حتی بعضی مواقع نزدیک قربانی روی شومینه شمع هایی پیدا شده که ذوب نشده اند. به طرز حیرت انگیزی، پاهای قربانیان، دست ها، یا انگشتان سالم باقی مانده اند.

موارد گزارش شده از آلمان، آمریکا، جزایر انگلیس و استرالیا هستند. ولی روشی که بتواند توضیح دهد چرا این وقایع رخ می دهد وجود ندارد. با بررسی شرایط جوی، مناطق خاص، توپوگرافی و حتی نوع پارچه های لباس هم سر نخی بدست نیاورده ایم. اشتعال خود به خود انسان (که در فرا روان شناسی shc نامیده می شود) یک کار شیطانی شناخته شده است، گویی شیطان کار دیگری به جز سوزاندن انسان ها ندارد.

البته، زمانی که درباره ی این پدیده شنیدم، مستقیم برای یافتن جواب نزد فرانسین رفتم. او گفت shc بر اثر تجمع فسفر ایجاد می شود و شدیدا” قابلیت اشتعال دارد؛ به این علت بدن خود به خود جرقه می زند و از داخل به سمت بیرون شروع به سوختن می کند.

من با دانشمندانی صحبت کردم که بر این باورند، مواد معدنی و عناصر زیادی در بدن انسان وجود دارد که در صورت افزایش یکی از آنها، به عنوان مثال آهن، می میریم، یا با افزایش مس، کبد ما از کار می افتد. بنابراین ممکن است در اثر وجود فسفر زیاد (که برای رسیدن به دمای احتراق در آتش بازی ها به کار می رود) آتش بگیریم.

جالب توجه است که بدانیم فسفر با درجه ی حرارت بالا و با شدت می سوزد، همانند فلزاتی، مانند سدیم (فقط مقداری از آن را در جریان هوا قرار دهید و ببینید چه اتفاقی به وقوع می پیوندد) و منیزیم. این می تواند بیانگر این موضوع باشد که چرا وقتی بدن شخصی شروع به سوختن از درون می کند، آتش بدن را می سوزاند، ولی ضرورتا” چیزهای اطراف را نمی سوزاند. چنان با شدت می سوزد که یک باره همه ی فسفر بدن می سوزد و از بین می رود.

اکنون، فکر نمی کنم نیاز باشد همه ی ما بیرون برویم و برای سنجش میزان فسفر بدن خودمان مورد آزمایش قرار بگیریم؛ همان قدر که شانس سوار شدن بر تک شاخ مل گیبسون بر روی رنگین کمان را داریم، شانس سوختن خود به خودی را نیز داریم.(اگر چه منظره ی بدی نیست!)

منبع: کتاب اسرار و عجایب جهان – تالیف: سیلویا براون

مطالب مشابه از ذهن آموز:
پاسخی بدهید