اصل و مبدأ خورشید چیست؟

قرنها پیش «اینکا»های کشور پرو در آمریکای جنوبی، خود را فرزندان خورشید می نامیدند و برای عبادت این شاه کرات آسمانی یعنی خورشید، جشن می گرفتند. البته آنها در این تصور خود که می گفتند خورشید خدا است، اشتباه می کردند ولی در مورد این عقیده که اگر خورشید نبود، زندگی و حیات در زمین وجود نداشت، حق با آنها بود زیرا چنانچه نور خورشید ناگهان قطع می شد، زندگی بر روی کره زمین غیر ممکن می بود.

ولی در حقیقت خصوصیت ویژه ای درباره خورشید وجود نداشته و این کره خود عبارت از یک ستاره است؛ نه بسیار بزرگ یا کوچک و نه روشن ترین یا تاریک ترین ستاره هاست، بلکه درست مانند میلیونها ستاره دیگر موجود در فضای لایتناهی.

فقط بر حسب اتفاق خورشید نزدیکترین ستاره به ما می باشد و چون ما در فاصله مناسبی از آن قرار گرفته ایم بنابراین از حرارت و نیروی آن امکان بهره مندی داریم.

چون خورشید یک ستاره است، بنابراین در حقیقت دانشمندان از اصل و مبدأ آن اطلاعی ندارند زیرا آنها هنوز نمی دانند که ستارگان فضای لایتناهی چگونه بوجود آمده اند.

اختراع دستگاه اسکتروسکوپ (طیف بین) انقلابی در مطالعه خورشید پدید آورده و ستاره شناسان را قادر ساخت تا حداقل بتوانند بسیاری از عناصر ترکیب کننده خورشید را کشف کنند. اکنون معلوم شده است که تقریبا” کلیه این عناصر در پوسته زمین نیز پیدا می شوند.

منبع: کتاب به من بگو چرا – جلد 1

مطالب مشابه از ذهن آموز:
خبرنامه
خبرم کن از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
0
خوشتان آمد، کامنت بگذارید!x