اولین روزنامه در کدام کشور جهان منتشر شد؟

شاید شما در مدرسه خود تابلو اعلانات داشته باشید. وقتی مطالب نصب شده روی آن را می خوانید، چه چیزی بدست می آورید؟ البته اخبار بدست شما می رسد. زمانی بود که این یگانه شکل روزنامه بود که وجود داشت. اخبار را از مسافرین، یا از منابع حکومتی بدست می آوردند، و آن را در تابلوی اعلانات برای خواندن همه مردم نصب می کردند.

البته، چنین تابلویی را در واقع روزنامه نمی توان خواند، زیرا روزنامه را می توان با خود حمل کرد و هر جا که خواستند آنرا می خوانند، بنابراین برای آگاهی از نخستین روزنامه که در دنیا چاپ شده است بایستی به تاریخ چین، به 1300 سال پیش برگردیم. در آن هنگام دولت چین نامه ای منتشر می کرد به نام تشینگ پائو، که به معنی اخبار پایتخت بود و بدان وسیله مردم را از حوادث مهم باخبر می ساخت.

در رم باستان هم یک روزنامه دولتی وجود داشته است که در بین مردم توزیع می شد. آن را آکتادیورنا می نامیدند که به معنی اتفاقات روزانه می باشد. این دو اولین روزنامه هایی هستند که اسناد کتبی درباره آنها بدست آمده است.

در قرن شانزدهم، مردم برای خرید روزنامه پول می پرداختند. در ونیز حکومت روزنامه ای منتشر کرد که به نام اخبار نوشتنی نامیده می شد و مردم برای خرید یک شماره آن روزنامه یک گازتا می پرداختند.

در قرن 18 ، روزنامه ها کم و بیش بطور منظم منتشر می گشتند و نه فقط حاوی اخبار بودند بلکه در آنها اظهار عقیده هم می شد، یکی از این روزنامه ها در لندن در سال 1663 منتشر شد و به نام اخبار نامیده می شد. در هر حال اغلب روزنامه های اولیه هفته ای یک مرتبه در می آمدند چون که ارتباط و تولیدهر دو کند بودند.

اولین روزنامه ی آمریکایی به نام رویدادهای اجتماعی نامیده می شد که در سال 1690 در بوستن انتشار آن آغاز گردید. دیری نگذشت که این روزنامه توسط حاکم ایالتی توقیف شد. بنجامین فرانکلین روزنامه ای داشت به اسم روزنامه پنسیلوانی که از سال 1729 تا 1752 منتشر می شد، ایالات کلنی فقط دارای دو روزنامه بودند، ولی در وقت انقلاب امریکا این تعداد به 37 عدد رسیده بود.

یکی از بانفوذترین روزنامه هایی که تا به حال منتشر شده، تایمز لندن است که از سال 1785 شروع به انتشار کرد و هنوز هم منتشر می گردد.

منبع: کتاب به من بگو چرا – جلد 6

مطالب مشابه از ذهن آموز:
خبرنامه
خبرم کن از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
0
خوشتان آمد، کامنت بگذارید!x