اگر گرد و غبار نبود، چه اتفاقی می افتاد؟

آیا حقیقتا” دنیا بدون گرد و غبار خیلی بهتر می شد؟ جواب: از بعضی لحاظ _ بله و از بعضی لحاظ _ نه.

گرد و غبار چیست؟

گرد و غبار عبارتست از ذرات خاک، یا سایر مواد جامد، که آنقدر سبک است که توسط باد بلند شده و به این طرف و آن طرف برده می شود.

این ذرات از کجا می آیند؟: آنها ممکنست از گیاهان مرده و مواد حیوانی، از نمک دریا، یا از صحرا و شنهای آتشفشان یا خاکستر و یا دوده آمده باشند.

از خیلی جهات گرد و غبار چیز جالب یا مفیدی نیست. ولی از یک جهت به زیبایی دنیا کمک می کند! رنگ دوست داشتنی سپیده ی صبح یا غروب آفتاب به مقدار زیادی بستگی به گرد و غبار موجود در هوا دارد.

ذرات موجود در طبقات بالاتر هوا اشعه ی خورشید را منعکس می نماید. این عمل رؤیت نور خورشید را در روی زمین یک یا دو ساعت پس از غروب آفتاب ممکن می سازد. رنگهای گوناگون نور خورشید به واسطه ی وجود ذرات گرد و غبار و بخار آب در زوایای مختلف منعکس می شوند. غروب آفتاب رنگ قرمز دارد، زیرا این ذرات رنگ قرمز نور خورشید را به نحوی منکسر می کنند که آنها آخرین نوری هستند که از چشم ما ناپدید می گردند.

فایده ی دیگر گرد و غبار مربوط به باران می باشد. بخار آب موجود در هوا اگر ذرات گرد و غبار در فضا وجود نداشته باشد که به عنوان مرکزی برای تشکیل هر قطره ی آب بکار رود به آسانی تبدیل به مایع نخواهد شد. به این جهت ابرها، مه و باران تماما” به واسطه ی وجود ذرات نامتناهی گرد و غبار مرطوب است که در فضا پراکنده می باشد.

منبع: کتاب به من بگو چرا – جلد 7

مطالب مشابه از ذهن آموز:
خبرنامه
خبرم کن از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
0
خوشتان آمد، کامنت بگذارید!x