بازی های المپیک از چه وقت شروع شد؟

شاید بزرگترین افتخاری که می تواند نصیب یک ورزشکار شود، بردن مدال طلا در بازیهای المپیک است. ولی آیا می دانستید که فکر بازیهای المپیک مربوط به 2500 سال قبل می شود؟

بر طبق افسانه های یونانی، بازی های المپیک بوسیله ی هرکول پسر ژوپیتر شروع شد. اولین تاریخ مکتوب راجع به بازیهای المپیک مربوط است به 776 قبل از میلاد مسیح. این بازی ها بیش از هزار سال، آنهم هر چهار سال یک مرتبه ادامه داشت. تا اینکه رومی ها در سال 394 پس از میلاد آنرا منسوخ کردند.

یونانی های باستان بقدری به مسابقه و بازیهای قهرمانی اهمیت می دادند که فاصله بین مسابقات را مبدأ تاریخ قرار می دادند. مثلا” هر دوره ی چهار ساله را یک المپیاد می نامیدند. بازی های قهرمانی نمونه دلخواه یونانی ها بود آنها معتقد بودند که بدن هم مانند، مغز و روح، باید پیشرفت کند. هیچ چیز ممکن نبود سبب تعویق یا بهم خوردن مسابقات شود و اگر در هنگام اجرای مسابقات جنگی در جریان بود بی هیچ تردید جنگ متوقف می شد!

1500 سال بعد مردی فرانسوی به اسم «بارون پیر دوکوبر تین» فکر زنده کردن بازی های المپیک بسرش افتاد. در سال 1894 به دنبال پیشنهاد او کنگره ی مرکب از پانزده ملت در پاریس تشکیل گردید. این کنگره به اتفاق آراء با احیای این بازی ها موافقت کرد و به ادامه دادن هر چهار سال یک مرتبه آنهم رأی داد.

دو سال بعد، در یک استادیوم قدیمی که بنای آن تجدید شده بود در آتن پایتخت یونان اولین بازیهای المپیک جدید آغاز گردید. بازی ها، امروزه شامل خیلی از ورزشهایی است که در عهد باستان وجود نداشت، مثل بسکتبال، واترپلو، دوچرخه سواری، تیراندازی و هاکی میدانی.

المپیک جدید، توسط کمیته بین المللی اداره می شود و هر ملتی دارای یک کمیته ملی المپیک می باشد؛ که مسئول شرکت آن کشور در المپیک بین المللی است.

منبع: کتاب به من بگو چرا – جلد 6

مطالب مشابه از ذهن آموز:
خبرنامه
خبرم کن از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
0
خوشتان آمد، کامنت بگذارید!x