نخستین باغ وحش در کجا بود؟

همه می دانیم که باغ وحش جایی است که در آن حیوانات زنده، به نمایش گذارده می شوند.

چرا حیوانات زنده را در باغ وحش نگهداری می کنند؟

مهمترین دلیل این کار علاقه ی ما به زندگی حیوانات است. علاوه بر این، دانشمندان باید به حیوانات مختلف دسترسی داشته باشند تا درباره ی آنها به مطالعه بپردازند. زیرا با اینگونه مطالعات و اینکه چگونه یک حیوان غذا می خورد یا رشد می کند، نه تنها چیزهایی را درباره ی زندگی آنها فرا می گیرند، بلکه برای شناختن زندگی بشر نیز این معلومات بسیار بدرد می خورد.

خلاصه آنکه باغ وحش مانند مدرسه ای است که چیزهایی درباره ی زندگی حیوانات و هم در باره ی زندگی بشر به ما می آموزد.

شاید همین امر دلیل آن باشد که چرا نخستین باغ وحشی را که ما می شناسیم به نام پارک هوش خوانده می شد. این باغ 1150 سال پیش از میلاد به دستور امپراطور چین برپا شد، و در آن انواع بسیاری از خرس ها، پرندگان و ماهی ها را گرد آورده بودند.

این باغ وحش بسیار شبیه به باغ وحش های کنونی بود، جز آنکه درش به روی عموم مردم بسته بود. از این باغ تنها امپراتور و درباریان، به منظور تفریح، استفاده می کردند.

تشکیل باغ وحش و نگهداری از حیوانات آن هزینه ی بسیاری برمی دارد. از این رو نخست آن را فقط پادشاهان و افراد بسیار ثروتمند ترتیب می دادند.

 نخستین باغ وحش عمومی در پاریس به سال 1793 گشایش یافت. این همان«باغ گیاهان» بود که در آن یک موزه، یک باغ گیاه شناسی و گروهی حیوان در آن گردآوری شده بودند.

دومین باغ وحش بزرگ در ریجِنت پارک لندن به سال 1829 گشایش یافت.

سپس باغ وحش بِرلَن بود که از سال 1844 شروع به تأسیس آن کردند. این باغ وحش یکی از بهترین و جالب ترین باغ وحش های دنیا به شمار می رود.

در امریکا، نخستین باغ وحش در «فیلادلفیا» به سال 1874 گشایش یافت. سپس در 1875 باغ وحش دیگری نیز در سین سیناتی تأسیس یافت.

منبع: کتاب به من بگو چرا – جلد 2

مطالب مشابه از ذهن آموز:
پاسخی بدهید