بررسی شایعه: ایران تا 30 سال دیگر قابل سکونت نخواهد بود!

یکی از شایعات داغ در یک سال اخیر، این بود که ناسا اعلام کرده است ایران تا 30 سال دیگر قابل زیست نخواهد بود و به کلی کویر و برهوت خواهد شد. متاسفانه سایت های بزرگ ایران هم از جمله خبرآنلاین، برترین‌ها و… به پوشش این خبر پرداختند بدون اینکه به خود زحمت بدهند و سایت ناسا را بررسی کنند!

توجه داشته باشید که بیش از 90 درصد اخباری که شما از ناسا در شبکه های اجتماعی میشنوید جعلی هستند و ناسا خیلی کم در مورد موضوعات مختلف صحبت میکند و اکثر محتوای آن تخصصی هستند و مناسب عامه مردم نیستند. بنابراین هروقت دیدید ناسا درمورد چیزی اظهار نظر کرده است حتما سایت اصلی را چک کنید یا به سایت های فکت چک، سر بزنید.

ماجرا از این قرار است که هرگز در سایت ناسا در مورد غیر قابل سکونت شدن ایران حرفی زده نشده است. شما چنین مطلبی را پیدا نخواهید کرد. تنها مطلبی که کمی میتواند مرتبط با این شایعه باشد مطلب زیر است:

ناسا سال 2013 یعنی 10 سال پیش یک پژوهش وسیع در مورد تغییرات اقلیمی انجام داده بود و در آن گفته بود که خاورمیانه در سال های آینده گرم تر خواهد شد. این شامل ایران نیست و حرفی از ایران زده نشده است. شامل همه کشورهای خاورمیانه میشود.

بسیاری از دانشمندان و اقلیم شناسان ایرانی نیز این گفته را تا حد زیادی قبول دارند و احتمال میدهند تغییرات اقلیمی در جهت گرم تر شدن خاورمیانه در راه است. اما به معنی غیر قابل سکونت شدن ایران نیست، چون همین الان هم مناطقی در جهان وجود دارند که بسیار بیشتر از ایران خشک تر و گرم تر هستند اما قابل سکونت هستند.

مطالب مشابه از ذهن آموز:
خبرنامه
خبرم کن از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
0
خوشتان آمد، کامنت بگذارید!x