تاریخچه معدن طلا و کشف آن

معدن طلا اولین بار در کجا استخراج شد؟

طلا بقدری کمیاب و گرانبهاست که تصور می نمایید انسان آن را تازه در تاریخ خود کشف کرده است. ولی خلاف آن حقیقت دارد! طلا یکی از اولین فلزاتیست که توسط بشر شناخته شد.

هیچوقت نخواهیم دانست که انسان ابتدا در چه زمان آنرا پیدا کرد و از چه وقت آرزوی تصاحب آن را نمود. زیرا این مطلب مربوط به مدتها پیش از تدوین تاریخ می گردد. ولی چون طلا به حالت آزاد در طبیعت یافت می شود و با سایر فلزات یا سنگها ترکیب نمی شود به این جهت اولین فلزی بوده است که بشر آن را شناخته است. نخستین سندی که درباره عملیات معدنی برای بدست آوردن طلا در دست داریم مربوط به مصریان است.

مصری ها از پنج هزار سال پیش معادن طلا را استخراج می کردند. و نیز مدارکی در دست است که آشوری های قدیم سرزمین های همسایه خود را در 4500 سال پیش برای دسترسی به طلا تصرف می نموده اند.

پادشاهان رومی و یونانی هم طلا را دوست داشتند. آنها تا آنجا که می توانستند از ممالکی که فتح می کردند طلا تجارت می کردند و غلامان را برای حفر معادن طلا بکار می گماشتند. بنابراین مسلم است که شناسایی معادن طلا و استخراج آن مربوط به آغاز حیات انسان می شوند.

در دنیای جدید، طلا بایستی از زمان های قدیم استخراج شده باشد، چون وقتی اسپانیایی ها وارد مکزیک شدند، پی بردند که اقوام «آزتک» در شهرهای خود مقدار فراوانی طلا دارند. در کشور پرو در امریکای جنوبی «اینکا» های کهن چند سال قبل از ورود سفید پوستان طلا جمع می کرده اند.

کشف طلا در هر نقطه دنیا همیشه سبب هجوم ماجراجویان به آن نقاط برای بدست آوردن طلا گشته است. در سال 1848 ، مردی به اسم جان ساتر یک کارخانه اره کشی در کالیفرنیا ایجاد کرد و مردی که دستیار او بود متوجه شد که ذرات ریزی از فلز زردرنگی به سنگریزه های ته نهر آب مخلوط می باشد. آزمایش نشان داد که این براده ها طلا هستند.

خبر این کشف به سرعت در دنیا منتشر شد و هجوم مردم برای بدست آوردن طلا شروع گشت. در نتیجه افراد زیادی از مردم از نقاط مختلف بودند که در سال 1849 به کالیفرنیا هجوم آوردند و سبب آبادی نواحی ساحلی اقیانوس کبیر در آمریکا شدند.

منبع: کتاب به من بگو چرا – جلد 6

پاسخی بدهید