جی. رابرت اوپنهایمر: زندگی‌نامه، دستاوردها و ارزیابی

جی. رابرت اوپنهایمر یکی از برجسته‌ترین فیزیکدانان نظری آمریکایی بود که در زمینه‌ی فیزیک هسته‌ای و فیزیک مدرن بسیار فعال بود. او در دوران جنگ جهانی دوم، به عنوان رئیس آزمایشگاه لس‌آلاموس، در پروژه‌ی منهتن که منجر به ساخت اولین بمب اتمی شد، به کار گرفته شد. به همین دلیل، او را به عنوان “پدر بمب اتمی” شناخته می‌شود.

اوپنهایمر، در ۲۲ آوریل ۱۹۰۴ در نیویورک به دنیا آمد و بعدها به دانشگاه هاروارد رفت. پس از اتمام تحصیلاتش، به دانشگاه کالیفرنیا، برکلی پیوست و در آنجا به عنوان استاد فیزیک فعالیت کرد. او در سال ۱۹۶۷ در سن ۶۲ سالگی درگذشت.

اوپنهایمر علاوه بر فعالیت در زمینه‌ی فیزیک، به نوشتن کتاب‌هایی درباره‌ی فلسفه‌ی علم و همچنین مجموعه‌ای از مقالات درباره‌ی فیزیک مدرن مشغول بود. او تأثیر بسزایی در توسعه‌ی فیزیک مدرن داشت و به همین دلیل، او را به عنوان یکی از برجسته‌ترین فیزیکدانان تاریخ شناخته می‌شود.

زندگی‌نامه

تولد و خانواده

جی. رابرت اوپنهایمر در سال ۱۹۰۴ در خانواده‌ای یهودی آلمانی مهاجر در نیویورک-آمریکا به دنیا آمد. پدرش واردکننده ثروتمند لباس بود که در سال ۱۸۸۸ از آلمان به آمریکا مهاجرت کرده بود. برادر کوچکش نیز فیزیک‌دان بود.

تحصیلات

اوپنهایمر فیزیک، شرق شناسی، زبان شناسی و شیمی را در دانشگاه هاروارد زیر نظر پرسی ویلیام بریجمن فیزیکدان معروف آمریکایی تحصیل کرد و با درجه ممتاز فارغ التحصیل شد. سپس برای ادامه تحصیل به کمبریج رفت که آنجا با ارنست رادرفورد آشنا شد.

شغل و حرفه

اوپنهایمر پس از فارغ التحصیلی به عنوان استاد دانشگاه کالیفرنیا در برکلی به مطالعه فیزیک پرداخت. در دوران جنگ جهانی دوم، او به عنوان مشاور علمی در پروژه بمب اتمی منهتن برای دولت آمریکا کار کرد. پس از جنگ، او به دانشگاه پرینستون پیوست و به عنوان رئیس دپارتمان فیزیک آنجا فعالیت کرد.

اوپنهایمر یکی از مردان برجسته دانشمندی در تاریخ آمریکاست و به دلیل کارهایش در پروژه بمب اتمی و همچنین تحقیقاتش در زمینه فیزیک هسته‌ای، به عنوان یکی از شخصیت‌های برجسته قرن بیستم شناخته شده است.

درآمد و ثروت

سرمایه‌گذاری

جی. رابرت اوپنهایمر در زمینه سرمایه‌گذاری نیز فعالیت داشت. او در سال ۱۹۵۴ به عنوان یکی از بنیانگذاران شرکت مشاوره‌ای “کیوانتم” (Quantum) درآمد کرد. این شرکت در زمینه مشاوره و مدیریت سرمایه‌گذاری فعالیت می‌کرد. همچنین، او در سال ۱۹۵۷، به عنوان یکی از بنیانگذاران شرکت “سرمایه‌گذاری وی‌آی‌پی” (Venture Investment) فعالیت کرد. این شرکت در زمینه سرمایه‌گذاری در شرکت‌های نوپا و استارت‌آپ‌ها فعالیت می‌کرد.

مالکیت در شرکت‌ها

جی. رابرت اوپنهایمر در زمان زندگی خود، مالکیتی در بسیاری از شرکت‌ها داشت. او در سال ۱۹۵۴، به عنوان یکی از بنیانگذاران شرکت “کیوانتم”، مالکیتی در این شرکت داشت. همچنین، او به عنوان یکی از بنیانگذاران شرکت “سرمایه‌گذاری وی‌آی‌پی”، مالکیتی در این شرکت داشت.

همچنین، او در سال ۱۹۵۵، مالکیتی در شرکت “آتومیک انرژی کمپنی” (Atomic Energy Company) داشت. این شرکت در زمینه توسعه فناوری‌های هسته‌ای فعالیت می‌کرد. او همچنین، مالکیتی در شرکت “استارتاپز” (Startups) داشت که در زمینه توسعه شرکت‌های نوپا فعالیت می‌کرد.

در جدول زیر، مالکیت جی. رابرت اوپنهایمر در برخی از شرکت‌ها آمده است:

نام شرکت سال تأسیس مالکیت
کیوانتم ۱۹۵۴ ۵۰ درصد
سرمایه‌گذاری وی‌آی‌پی ۱۹۵۷ ۱۵ درصد
آتومیک انرژی کمپنی ۱۹۵۵ ۱۰ درصد
استارتاپز ۱۹۶۰ ۳۰ درصد

فعالیت‌های خیریه

جی. رابرت اوپنهایمر، علاوه بر فعالیت‌های علمی و پژوهشی، به فعالیت‌های خیریه نیز مشغول بود. او در زمینه حمایت از حقوق بشر و جنگ‌های نظامی فعالیت داشت.

او در سال ۱۹۴۶ به عنوان عضو هیئت مدیره انجمن آمریکایی حقوق مدنی منصوب شد. این انجمن برای حمایت از حقوق شهروندان آمریکایی تلاش می‌کرد. اوپنهایمر همچنین در سال ۱۹۵۴ به عنوان عضو هیئت مدیره انجمن آمریکایی حقوق مدنی برای آزادی بیان منصوب شد.

او در سال ۱۹۶۳ به عنوان عضو هیئت مدیره فدراسیون علوم آمریکا منصوب شد. این فدراسیون برای ترویج علم و فناوری در آمریکا تلاش می‌کرد.

جی. رابرت اوپنهایمر همچنین در سال ۱۹۶۵ به عنوان عضو هیئت مدیره انجمن آمریکایی حقوق مدنی برای حقوق بشر فعالیت کرد. این انجمن برای حمایت از حقوق بشر در سراسر جهان تلاش می‌کرد.

اوپنهایمر همچنین در سال ۱۹۶۶ به عنوان عضو هیئت مدیره سازمان ملل متحد منصوب شد. او در این سازمان برای ترویج صلح و حقوق بشر در سراسر جهان تلاش کرد.

مطالب مشابه از ذهن آموز:
خبرنامه
خبرم کن از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
0
خوشتان آمد، کامنت بگذارید!x