حجم اتم چقدر است؟

اجازه دهید اینطور آغاز مطلب نمائیم که هر چه امروزه درباره ی اتم می دانیم ممکنست فردا تغییر نماید. دانش ما مرتبا” مطالب تازه ای درباره ی اتم کشف می کند. زیرا ماشین های خرد کننده ی اتم که ساخته شده اند، هر روز تکمیل می گردد.

عجب آنکه، کلمه اتم، از کلمات یونانی می آید و به معنی غیر قابل تقسیم می باشد. یونانی های قدیم تصور می کردند که اتم کوچکترین ذره ی ممکنه در هر ماده ای می باشد.

با وجود این امروزه، کشف شده است که بیش از 20 ذره مختلف در هسته مرکزی اتم وجود دارد. دانشمندان معتقدند که اتم از الکترون، پروتون، نوترون، پوزیترون، نوتریون، مزونز و هیپرونز، تشکیل شده است.

الکترونها ذراتی هستند که ذرات ریز الکتریسته منفی را با خود حمل می نمایند. پروتون، در حدود 1836 مرتبه از الکترون سنگین تر بوده و الکتریسته مثبت را با خود حمل می نماید. نوترون، باز هم سنگین تر از آنها بوده و اصلا” با خود بار الکتریسته ندارد. پوزیترون که به اندازه الکترون می باشد، دارای بار مثبت است. نوتریون که یک دوهزارم وزن الکترون است، بار الکتریسته ندارد.

مزونز، ممکنست که مثبت یا منفی باشد. هیپرونز، از پروتون بزرگتر است. حال چگونه این ذرات با بارهای الکتریکی خود بهم چسبیده و اتم را ساخته اند موضوعی است که هنوز به آن پی نبرده اند. ولی این اتم ها عناصری را بوجود می آورند که با هم اختلاف دارند. یکی از موارد اختلاف آنها در وزن آنهاست و به این ترتیب عناصر را نسبت به وزن اتمی آنها طبقه بندی می نمایند. به عنوان مثال، هیدروژن در این جدول وزن شماره 1 را دارد و آهن 55 می باشد. این می رساند که یک اتم آهن 55 مرتبه سنگین تر از یک اتم هیدروژن می باشد.

ولی این وزنها خیلی کوچک هستند. یک اتم تنهای هیدروژن فقط یک میلیون، میلیون، میلیون، میلیونیم گرم وزن دارد. برای اینکه اطلاع دیگری از کوچکی اتم ها داشته باشید، اجازه دهید ببینیم چند اتم در یک گرم هیدروژن یافت می شود. جواب چنین است، در حدود یک عدد شش و تعداد 23 صفر در جلوی آن. اگر شروع به شمردن آن کنید و هر اتم را در یک ثانیه بشمارید، زمانی معادل ده هزار میلیون میلیون سال طول خواهد کشید که اتم های موجود در یک گرم هیدروژن را بشمارید.

منبع: کتاب به من بگو چرا – جلد 7

مطالب مشابه از ذهن آموز:
خبرنامه
خبرم کن از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
0
خوشتان آمد، کامنت بگذارید!x