درد چیست؟

شاید کسی آرزو کند که ای کاش هیچگاه در زندگی دردی در بدن خود احساس نمی کرد. ولی بدانید که احساس درد یکی از بزرگترین نعمتهاست. زیرا مثلا” اگر دندان شما به هنگام فاسد شدن درد نگیرد، کی شما آگاه می شوید و به فکر درمان آن می افتید؟

یا اگر از دست زدن به آتش، دردی حس نکنید، سوختگی شدیدی اعضای شما را تباه خواهد کرد.

پس فایده ی درد این است که به ما آگاهی می دهد تا در موارد لازم به فکر دفع آسیب از بدن خود بیفتیم.

آیا می دانید برخی مبتلا به نوعی بیماری هستند که دیگر بعضی از دردها را نمی توانند حس کنند؟ این بیماری را سیرَنگومی یِلی گویند که ضایعه ای مربوط به ستون فقرات است. انسان بر اثر آن دچار حالت بی دردی می شود.

کسی که مبتلا به این نوع بیماری است به چیزهای بسیار داغ دست می زند، بدون آنکه ناراحتی و دردی را حس کند. به دست چنین شخصی حتی می توان میخی را به آسانی فرو کرد.

اینگونه افراد همیشه در معرض خطرند. گاهی خود را می سوزانند و یا آسیب و جراحتهای دیگری بر اندامشان وارد می آید که همه به خاطر آنست که آنان دردی را حس نمی کنند. پس این درد است که در بسیاری از موارد به ما آگاهی می دهد.

این شگفت است که هنوز علم نتوانسته بدرستی بفهمد که درد چگونه در بدن ما نمایان می شود. بعضی گفته اند: زمانی که نوک اعصاب در پوست بدن از چیزی آسیب ببیند احساس درد به انسان دست می دهد. از این رو تحریکی که بسیار ضعیف باشد نمی تواند دردی در ما ایجاد کند.

در یک جسم داغ، مولکولها با نیروی عجیبی حرکت می کنند. به همین جهت تا ما دست خود را به آن می زنیم نوک اعصاب ما بشدت تحت تأثیر قرار گرفته، در ما احساس درد پدید می آورند.

تا آنجا که ما می دانیم، در بدن دستگاه خاصی به نام گیرنده ی درد وجود ندارد. فقط همین اعصاب هستند که منتهی به محل تحریک می شوند و ضربه ی وارد شده بر آن محل را به نخاع و سپس به مغز، می رسانند.

آن نقطه از بدن که دارای چنین عکس العملی است نقطه ی درد نام دارد. نقاط درد در همه جای بدن یکسان وجود ندارد، زیرا در بدن نقاطی هست که ابدا” دردی را حس نمی کند. ولی بطور متوسط برای هر قسمتی از بدن یک نقطه ی درد به بزرگی حرف اُ وجود دارد.

در روی پوست ما حدود سه میلیون نقطه ی درد وجود دارد.

انواع دردها مختلف است: درد سوختگی، درد بریدگی، درد گزیدگی و غیره.

آنچه شما به عنوان درد حس می کنید، گویا ترکیبی از حس کردن چند چیز است مانند فشار، حرارت زیاد و چیزهای دیگر که همه را یکجا حس می کنید. بنابراین، می توانیم بگوییم که درد ترکیبی است از چند احساس نامطبوع.

منبع: کتاب به من بگو چرا – جلد 3

مطالب مشابه از ذهن آموز:
خبرنامه
خبرم کن از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
0
خوشتان آمد، کامنت بگذارید!x