در چه کشورهایی انکار هولوکاست ممنوعه؟

انکار هولوکاست در ۱۷ کشور جهان، به‌طور صریح یا ضمنی، ممنوع است. این کشورها عبارتند از:

در این کشورها، انکار هولوکاست به عنوان نوعی جرم علیه صلح یا نفرت‌پراکنی تلقی می‌شود و مجازات آن می‌تواند شامل جریمه، حبس یا حتی اخراج از کشور باشد.

در برخی از این کشورها، انکار هولوکاست به طور صریح در قانون ممنوع شده است. به عنوان مثال، در آلمان، ماده 130 قانون اساسی این کشور، انکار هولوکاست را به عنوان «توهین به یادبود قربانیان» ممنوع می‌کند.

در سایر کشورها، انکار هولوکاست به طور ضمنی ممنوع است، به این معنا که در قوانین این کشورها، نفرت‌پراکنی و نژادستیزی ممنوع است و انکار هولوکاست نیز اگر منجر به حرف های دیگری که نژادستیزانه است، بشود، در نهایت آن شخص از نظر قانونی دچار مشکل میشود.

برخی از کشورها، مانند ایالات متحده امریکا و کانادا، آزادی بیان را به عنوان یک حق اساسی تضمین می‌کنند و به همین دلیل، انکار هولوکاست در این کشورها ممنوع نیست. امریکا در زمینه آزادی بیان قوانین پیچیده ای دارد طوری که اگر کسی آشنایی کامل با قوانین این کشور نداشته باشد دچار مشکل میشود.

در امریکا آتش زدن پرچم امریکا، قانون اساسی امریکا، آتش زدن و توهین به هرنوع کتاب و اندیشه آزاد است اما اقدام فیزیکی برعلیه اشخاص، جرم است. مثلا مسلمان آزاری جرم است اما توهین به اسلام جرم نیست. توهین به کریشنا مجاز است اما توهین به هندوها جرم است. شخص میتواند با هشدار قبلی از عملی که قصد دارد انجام بدهد، آن را در رسانه یا جایی انجام بدهد و شخصی هم که از دیدن آن عمل ناراحت میشود، طبق قوانین امریکا نباید آن عمل را ببیند و هشدار اولیه را باید جدی بگیرد. در واقع توهین به اشیا و اندیشه ها آزاد است اما به اشخاص ممنوع است. مثال دیگرش در مورد گیاهخواری است. در امریکا شما میتوانید برعلیه گیاهخواری صحبت کنید و حتی آن را مسخره کنید اما حق ندارید به رستوران گیاهخواران بروید و مزاحم آنها بشوید.

مطالب مشابه از ذهن آموز:
خبرنامه
خبرم کن از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
0
خوشتان آمد، کامنت بگذارید!x