زمین از چه ساخته شده است؟

بشر اکنون  در تدارک سیاحت در ماه و سایر سیارات می باشد. در صورتی که هنوز بطور دقیق نمی داند که زمین او از چه موادی ساخته شده است!

یک جواب کلی به این سؤال چنین است: زمین توپ یا کره بزرگیست که بیشتر آن از سنگ ساخته شده است . در درون زمین سنگ ها به صورت مذاب وجود دارند، ولی پوسته خارجی سنگ جامد و سخت می باشد. کمتر از یک سوم سطح زمین خاک و بیشتر از دو سوم آن را آب فرا گرفته است.

اینک قدری بیشتر در این باره توضیح می دهیم: پوسته ی خارجی زمین را سنگهایی به ضخامت ده تا سی مایل تشکیل داده است. این پوسته ی جامد را گاهی اوقات لی توسفر می نامند. نقاط بلند این پوسته را قاره ها تشکیل داده اند و قسمت های پایین آن را اقیانوس ها، دریاها و دریاچه ها فرا گرفته است.

تمام آب روی سطح زمین، با آب اقیانوس ها، دریاچه ها، رودخانه ها و نهرهای کوچکتر را هیدروسفر می نامند. بشر قادر بوده است که حداکثر قسمت خارجی زمین را آزمایش کند و برای همین است که مشکل می توان اظهار کرد که داخل زمین چگونه است؟

هنگام حفر چاهها و حفاری های مربوط به معادن دانسته شده است که هر قدر پایین تر رویم، درجه حرارت بیشتر می شود. در عمق دو مایلی سطح زمین، درجه حرارت آنقدر است که می تواند آب را به جوش آورد.

دانشمندان توانسته اند که با مطالعه، درباره ی زمین لرزه ها، مطالبی هم در مورد داخل زمین بدست بیاورند. آنان کشف کرده اند که درجه حرارت به نسبت سرعتی که در سطح زمین زیاد می شود در اعماق زمین زیاد نمی شود. بنابراین فرض می شود که در هسته ی مرکزی زمین درجه ی حرارت نباید بیشتر از ده هزار درجه فارنهایت باشد. بدیهی است این مقدار گرما هم خود مطلب مهمی است چه در حرارت 2200 درجه سنگ ذوب می شود!

پوسته ی زمین دو طبقه دارد. طبقه ی بالایی، که تشکیل قاره ها را می دهد از سنگ گرانیت ساخته شده است، در زیر لایه گرانیت، یک لایه از سنگ سختی قرار دارد که آن را بازالت می نامیم. دانشمندان معتقدند که در مرکز زمین گوی بزرگی از آهن قرار دارد که قطر آن در حدود چهار هزار مایل می باشد. میان این گوی مرکزی و پوسته سنگی، پوسته ای است به ضخامت 2000 مایل که آن را مانتل می نامند. احتمالا” مانتل از یک نوع سنگ ساخته شده است که آن را الیوین می نامند و این همان سنگ معروف زبرجد می باشد.

منبع: کتاب به من بگو چرا – جلد 7

مطالب مشابه از ذهن آموز:
خبرنامه
خبرم کن از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
0
خوشتان آمد، کامنت بگذارید!x