زمین لرزه بیشتر در کجاها روی می دهد؟

اگر به نقشه ای نگاه کنید که همه نواحی دنیا و نقاطی را که در آن زمین لرزه بیشتر حادث می گردد، نمایش می دهد، نوار مواجی را می بینید که به دور زمین پیچیده و پیچ و خم های آن به بالا و پایین شکل موجی دارد. بعضی نقاط در این نقشه صاف هستند و بعضی دیگر مرکز زمین لرزه های مداوم هستند.

تنها نقطه ای از دنیا، که مکررا” دارای زمین لرزه است ژاپن می باشد. تقریبا” هر روز سال در آنجا یک زمین لرزه واقع می شود. البته، اغلب اینها زمین لرزه های خفیفی هستند که ابدا” خسارتی به بار نمی آورند. ناحیه دیگری که اغلب و مکررا” زمین لرزه دارد منطقه مدیترانه می باشد. نقطه مقابل آن ایالت نیوانگلند می باشد که از عهد یخ تا به حال در آنجا هیچ زلزله مخربی روی نداده است.

تشریح آن به بیان ساده این است که پوسته ی زمین در هر نقطه دنیا به یک شکل نمی باشد. در پاره ای نواحی پوسته ی زمین کاملا” جانیفتاده است و در آن نقصی وجود دارد. این نقص عبارتست از یک نوع شکستگی در سنگهای پوسته زمین. در نقاطی که این شکستگی وجود دارد، یک توده سنگ با توده های سنگی دیگری اصطکاک زیادی پیدا می کنند. نیروی حاصله از این اصطکاک، تبدیل به لرزشی در سنگ می گردد و لرزش مذکور گاهی هزاران مایل را طی می کند.

بنابراین باید گفت شدیدترین زلزله ها درست در امتداد خطی که زمین بر اثر بلند شدن یا باد کردن نقطه ضعفی پیدا کرده است، حادث می شود. حال اگر این نقطه ضعیف نزدیک شهر باشد، خرابی آن خیلی زیاد خواهد بود. در مواقع زلزله تلفات جانی معمولا” به علت خراب شدن ساختمان ها یا آتش سوزی بر اثر قطع لوله های گاز وارد می شود. نواحی زلزله خیز زمین و نواحی نزدیک آتشفشان های فعال اخیر شبیه بهم هستند. به این دلیل که هر دوی این نواحی در جایی واقع شده اند که پوسته ی زمین در حال سکون نمی باشد.

منبع: کتاب به من بگو چرا – جلد 7

مطالب مشابه از ذهن آموز:
خبرنامه
خبرم کن از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
0
خوشتان آمد، کامنت بگذارید!x