سقراط چه کسی بود و شاگرد معروف او که بود؟

سقراط یکی از برجسته ترین دانشمندان و فیلسوفان یونانی و یکی از اصولش این بوده است که می گفته «عاقلانه است بدانید که دانایی شما ارزشی ندارد!» سقراط در حدود سال 470 قبل از میلاد در شهر آتن در کشور یونان به دنیا آمد.

درباره کودکی و پدر و مادرش اطلاع چندانی در دست نیست و از او نوشته ای هم به جای نمانده است. مرید او، یعنی فیلسوف بزرگ افلاطون، افکار و دستورهای او را با شرح مناظری از زندگی او بصورت مکالمه به رشته تحریر در آورده است.

بطوریکه افلاطون گفته است، سقراط بیشتر وقت خود را در بازار می گذرانده و با هر کس که به او گوش می داده صحبت می کرده است. او علاقمند بوده که مخصوصا” کسی را با افکار و عقاید محکم و استوار درباره ی موضوعی پیدا کند. سپس سقراط از او پرسش هایی کرده و نشان می داد که درباره موضوعی که ادعا می کرد بی اطلاع بوده است.

بدین ترتیب روش پرسش سؤالات و مباحثه با اشخاص را شیوه سقراطی نامیدند. اصول اساسی این فیلسوف بزرگ بر پایه «خود را بشناس» استوار گردیده بود.

آتنی ها او را دوست نداشتند زیرا که تمام افکار و عقاید سابق را دگرگون کرده بود. بنابراین او را به خدا نشناسی و رد عدالت، متهم می کردند.

تا اینکه در سال 399 قبل از میلاد بالاخره بدخواهان و دشمنانش او را به محاکمه کشیده و او را متهم کردند که جوانان آتن را فاسد کرده و بعلاوه از وظایف مذهبی خود غفلت نموده است. هیچکس اتهامات را باور نکرد و سقراط هم این را بخوبی می دانست.

دفاعی که او از خود نموده به «پوزش سقراط» معروف است که بعدا” توسط افلاطون تنظیم و نوشته شده است.

دفاع او استهزا آمیز و جسورانه بوده و اگر چه می دانست که به مرگ محکوم خواهد شد، ولی همچنان به روش زندگی خود ادامه داده و پیوسته در جستجوی حقیقت بود.

سقراط در زندان هم که بود در حالی که آخرین روزهای زندگانی را می گذرانید با دوستان خود درباره فانی نبودن روح بحث و گفتگو می کرد. تا اینکه بالاخره جام محتوی سم شوکران را گرفته و بدون هیچگونه ترس و وحشتی سر کشید. دوستان او سرشک از دیده فرو ریختند ولی سقراط از آنها خواهش کرد که آرام باشند. او زندگی را بدرود گفت در حالی که بر جهان لبخند می زد!

منبع: کتاب به من بگو چرا – جلد 1

مطالب مشابه از ذهن آموز:
خبرنامه
خبرم کن از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
0
خوشتان آمد، کامنت بگذارید!x