قرون وسطی چیست؟

تاریخ بشریت را مورخین به سه قسمت بزرگ تقسیم کرده اند: زمانهای قدیم، قرون وسطی و عصر جدید.

قرون وسطی از زمان سقوط روم تا آغاز عصر جدید در قرن پانزدهم نامیده می شود. البته، وقتی چنین زمان زیادی را در نظر می گیرید، خیلی مشکل خواهد بود که بطور دقیق آغاز و پایانش را تعیین کنید.

یک عصر بتدریج در عصر دیگر تحلیل می رود. ولی تاریخی را که عموما”به عنوان شروع قرون وسطی می شمرند 476 پس از میلاد می باشد یعنی تاریخی که آخرین امپراطور روم از سلطنت خلع شد. پایان این دوره را معمولا” سال 1453 می دانند، یعنی وقتی که قسطنطنیه پایتخت امپراطوری شرقی بدست ترکها سقوط کرد.

زندگی در قرون وسطی چگونه بود؟ چه اتفاقات مهمی در این عصر روی داد؟

در این عصر بود که مسیحیت بر اروپای بت پرست غلبه کرد. در قرون وسطی، نظام ملوک الطوایفی اول گسترش یافت و سپس در اروپا رو به ضعف و انحطاک گذاشت و شالوده ملل جدید ریخته شد. اگر چه این عصر، دوران شوالیه گری بود، ولی در آن خشونت و بی رحمی هم رواج داشت. در عین حال که افکار و عقاید رمانتیک را با زبانی ظریف و دل انگیز بیان می کردند اما با غلامان و رعایای خود رفتاری غیر انسانی داشتند.

این عهدی بود که مردم صرفا” تابع دین بودند. در هیچ زمانی ایمان و مذهب چنین نقش مهمی نداشته است. کلیسا و دولت نه تنها با هم همبستگی نزدیکی داشتند، بلکه اغلب کلیسا نقش دولت را بازی می کرد. اما در اواخر قرون وسطی، پاپ ها رفته رفته اختیارات خود را از دست دادند.

تجارت جدید در قرون وسطی با تکاپوی دست یابی به راههای دریایی جدید به هندوستان و چین شروع شد. هنر معماری در قرون وسطی اغلب در ساختمان کلیساهای باشکوه و شیشه رنگین پنجره های آن، دیده می شد.

منبع: کتاب به من بگو چرا – جلد 6

مطالب مشابه از ذهن آموز:
خبرنامه
خبرم کن از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
0
خوشتان آمد، کامنت بگذارید!x