لوی یاتان چیست؟

بر اساس فرهنگ لغت، لوی یاتان یک موجود غول پیکر دریایی با منشاء ناشناخته است که بارها توسط مردان دریانورد مشاهده شده است. مردم فکر می کردند آن یک نهنگ یا کوسه ی غول پیکر است، اما با توجه به این که دریانوردان کهن زندگی خود را در دریا سپری می کردند به طور حتم تفاوت بین نهنگ، کوسه و یک لوی یاتان را می دانستند، بنابراین این فرضیه رد می شود.

قبول دارم، ملاحان کشتی های غرق شده غالبا” در اثر ناامیدی مجبور به نوشیدن آب شور دریا می شدند، در نتیجه دچار کم آبی می شدند و جان خود را از دست می دادند. (اما، این نمی تواند توجیهی برای برگشتن صدها دریانورد قوی هیکل و عاقل از دریا با افسانه هایی از یک هیولای اسرار آمیز غول پیکر، باشد.)

ممکن است ماناتی همان افسانه هایی باشد که در اثر هذیان گویی، بوجود آمده اسن چون دانشمندان دریافته اند که آن همان چیزی است که ملوانان فکر می کردند پری دریایی است. حالا دیدگاه شما را نمی دانم، اما برای من محرز است که بین یک ماناتی با یک پری دریایی زیبا و خوش اندام همانقدر تفاوت وجود دارد که بین درخت و گاو. طبیعی است که دریانوردان پس از سال ها دوری از خشکی و ماه ها دوری از همسران خود و تحمل همه محرومیت ها چنین چیزهایی را تصور کنند و ببینند زیرا با کمبودهای شدیدی مواجه هستند.

تاریخ نویسان اسکاندیناوی قدیم همواره از افسانه هایی درباره ی موجودات غول پیکر دریایی صحبت می کنند. حالا، اطمینان دارم که بسیاری از این افسانه ها واقعیت دارند، اما من همچنین معتقدم اسکوئیدهای غول پیکر وجود دارند. اخیرا” لاشه ی چنین موجودی در سواحل استرالیا، همانند قاره های دیگر یافت شده است. دانشمندان گونه هایی با طول 180 سانتی متر را یافتند و بسیاری از ما تصاویر قدیمی از جنگ هیولاهای غول پیکر هشت پا با دریانوردان را به یاد می آوریم.

من احساس می کنم چون اسکوئیدها در قسمت های عمیق اقیانوس زندگی می کنند ما قادر به دیدن آنها نیستیم. البته آنجا تنها مکانی است که با توجه به وزن سنگین و جثه عظیم غذای کافی برای آنها مهیا می شود. برخلاف وال های غول پیکر که از پلانکتون و کریل تغذیه می کنند، اسکوئیدها از ماهی و حیوانات دریایی تغذیه می کنند و مطمئن هستم که اگر خیلی گرسنه شوند، به هر چیزی یا هر کسی برای به دست آوردن غذا حمله می کنند.

منبع: کتاب اسرار و عجایب جهان – تالیف: سیلویا براون

مطالب مشابه از ذهن آموز:
خبرنامه
خبرم کن از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
0
خوشتان آمد، کامنت بگذارید!x