ماجرای لو رفتن هیدریک توسط جیمز رندی چه بود؟

ر سال 1987، جیمز رندی، شعبده باز و محقق ماوراطبیعه، از رونالد هیدریک، ادعا کننده توانایی حرکت اجسام با ذهن، دعوت کرد تا در برنامه تلویزیونی او، “20/20” شرکت کند. هیدریک ادعا می کرد که می تواند اشیاء را با تمرکز ذهنش حرکت دهد و رندی موافقت کرد که 1 میلیون دلار به او بپردازد اگر بتواند این ادعا را در شرایط کنترل شده آزمایشی تأیید کند.

هیدریک در آزمایش اولیه موفق به حرکت دادن یک توپ کوچک شد، اما رندی معتقد بود که این کار با استفاده از یک ترفند شعبده بازی انجام شده است. او از هیدریک خواست تا آزمایش را در شرایط کنترل شده تری تکرار کند، اما هیدریک امتناع کرد.

رندی سپس از یک متخصص در زمینه شناسایی ترفندهای شعبده بازی خواست تا آزمایش را بررسی کند. این متخصص به سرعت متوجه شد که هیدریک از یک ترفند ساده به نام “تله حرکتی” استفاده می کرد. در این ترفند، شعبده باز از یک سیم نازک یا نخ استفاده می کند تا شیء را به طور نامحسوس حرکت دهد.

یک بار رندی، مقداری کاغذ خورده کنار کتابی که هیدریک وانمود میکرد با قدرت ذهن آن را ورق میزند ریخت چون مطمئن بود او با جریان هوا این کار را میکند. هیدریک در آن روز شکست خورد و نتوانست کتاب را ورق بزند.

رندی این یافته ها را در برنامه تلویزیونی خود فاش کرد و هیدریک به عنوان یک کلاهبردار معرفی شد. این ماجرا باعث شد که هیدریک شهرت خود را از دست بدهد و دیگر نتواند در برنامه های تلویزیونی ظاهر شود.

در سال 2005، هیدریک در مصاحبه ای با مجله “فوربس” اعتراف کرد که از ترفند شعبده بازی استفاده می کرده است. او گفت که مجبور به این کار شده بود تا بتواند از پس هزینه های زندگی خود برآید.

ماجرای لو رفتن هیدریک توسط جیمز رندی یکی از مشهورترین موارد فاش شدن کلاهبرداری های ادعاهای ماوراطبیعه است. این ماجرا نشان می دهد که مهم است که ادعاهای ماوراطبیعه را در شرایط کنترل شده آزمایش کرد تا از صحت آنها اطمینان حاصل شود.

مطالب مشابه از ذهن آموز:
خبرنامه
خبرم کن از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
0
خوشتان آمد، کامنت بگذارید!x