ماده معدنی چیست؟

ماده معدنی هر نوع ماده ایست که در پوسته زمین پیدا می شود و از یک جسم جاندار گرفته نشده باشد. بعضی اوقات نفت خام، زغال سنگ و آهک را مواد معدنی می نامند، ولی چون آنها از گیاهان و حیوانات که در زمانهای قدیم زندگی می کرده اند بوجود آمده اند، در حقیقت مواد معدنی نیستند. مواد معدنی را معمولا” به دو دسته تقسیم می کنند، فلزی و غیر فلزی.

نمونه ی نوع فلزی مثل، (آهن، مس، آلومینیم) می باشد. انواع غیرفلزی شامل کوارتز (دُر کوهی)، طلق های نسوز و کالیست می باشد. مواد معدنی معمولا” بصورت کریستال دیده می شود.

خیلی آسان می شود، مواد معدنی را با سنگ معمولی اشتباه کرد، ولی اختلافی در بین موجود است: یک ماده معدنی دارای ترکیب معینی است. ساختمان شیمیایی ماده معدنی، تقریبا” همیشه یکسان می باشد و هیچ ارتباطی به محل وقوع آن ندارد. بنابراین ماده معدنی که در هر قسمتی از زمین پیدا می شود، دارای همان تابش و درخشندگی، سختی و سایر مشخصات می باشد.

به هر حال، سنگها، از مخلوطی مواد معدنی ساخته شده اند. به عنوان مثال، گرانیت سنگی است که از مواد معدنی مثل کوارتز، فلدسپار، میکا و غیره ساخته شده است. فقط قطعه گرانیتی که در یک جا پیدا می شود ممکنست مقدار مختلفی از این مواد را داشته باشد که با گرانیتی که در محل دیگری پیدا شود از حیث نوع و مقدار فرق داشته باشد.

بسیاری از مواد معدنی در سالهای خیلی پیش سخت و متبلور شده اند. این نوع مواد از سنگهای مذاب حاصل شده اند. الماس و سنگهای مشابه نمونه هایی از مواد معدنی هستند که از این توده های مذاب بوجود آمده اند.

بعضی مواد معدنی مخصوصا” به علت زیبایی و کمیابی آنها، بسیار پر ارزش هستند. اینها را احجار کریمه یا جواهر می نامند. برخی از اقسام جواهرات معدنی، الماس، لعل، توپاز و زبرجد می باشد. به عبارت دیگر، بعضی از مواد معدنی همه جا یافت می شوند. عمومی ترین مواد معدنی کوارتز می باشد. دویست نوع مختلف کوارتز وجود دارد که در هر گونه از زمین می توان نمونه ی آن را یافت.

منبع: کتاب به من بگو چرا – جلد 7

 

مطالب مشابه از ذهن آموز:
خبرنامه
خبرم کن از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
0
خوشتان آمد، کامنت بگذارید!x