مخترع زیردریایی که بود؟

  • تاریخچه ساخت زیردریایی‌ها در زیردریایی‌های اولیه از نیروی دست برای حرکت دادن زیر دریایی در اعماق کمک گرفته می‌شد. در سال ۱۶۲۰ شخص بنام ون دربل اولین زیردریایی را ساخت که می‌توانست در عمق ۴٫۵ متری حرکت کند. حجم داخل این زیردریایی بسیار کم بود، بطوری‌که فقط یک نفر می‌توانست داخل آن قرار گیرد و برای حرکت دادن آن در عمق به یک فرد بسیار نیرومند نیاز بود تا بتواند پره‌های جلو و فوقانی را بچرخاند.
  • در حدود سال ۱۷۷۰، دیدرو باشنل زیردریایی را طراحی کرد که می‌توانست به کمک دست و پدال‌های پایی حرکت کند. حدود ۳۰ سال بعد رابرت فولتن ، زیردریایی ديگري ساخت كه ۳ نفر گنجايش داشت و برای اولین بار، باله‌هایي برای تنظيم عمق در زير دريائي تعبيه شد. فولتن سپس تلاش كرد تا زير دريائي ديگير با موتور بخار بسازد.
  • در سال ۱۸۶۰ زیردريائي ديگيري طراحي شد كه به‌طور كامل زير آب نمي‌ رفت و از طريق لوله‌ئ كه به سطح آب راه داشت، اكسيژن را براي سوخت موتور به داخل زير دريائي مكش مي‌ كرد. در سال ۱۹۰۴ اولین زیردریایی که با موتور دیزل – الکتریکی کار می‌کرد، در فرانسه ساخته شد. موتورهای دیزل در سطح آب، باتری‌های الکتریکی را شارژ می‌کردند و سپس زیردریایی در آب فرومی‌رفت. در این هنگام موتور دیزل خاموش می‌شد و موتور الکتریکی به کمک باتری‌های شارژ شده، زیردریایی را حرکت می‌داد.
  • پیشینه کاربرد زیردریایی برای نخستین بار در زمان جنگ داخلي آمريكا استفاده شد. در جنگ‌های جهاني اول و دوم به ويژه جنگ جهاني دوم نبرد زير دريائي‌ ها يكي از ويژه‌ ترين نبردهای آن جنگ شمرده مي‌ شود. در دوران جنگ سرد آمريكا و اتحاد جماهير شوروي هر كدام روي به ساخت زير دريائي اتمي‌ كردند. این زیر دریایی‌ ها توانایی ترابری و شلیک موشک‌ های بین قاره‌ ای با کلاهک هسته‌ ای دارند.
  • در سال‌های اخیر، بعضی از کشورها نظیر چین، روسیه، آمریکا، فرانسه و بریتانیا زیردریایی‌های پیشرفته و پنهان کار (ستلث) را تولید کرده‌اند که قابلیت حمل سلاح هسته‌ای و عبور از رادار دشمن را دارند. همچنین تایوان، کشور دارای منازعات با چین، در سال ۲۰۲۳ از نخستین زیردریایی ساخت خود رونمایی کرد .
  • بعضی از مخترعان نظیر پیتر مدسن، مخترع دانمارکی، به صورت خصوصی و با حمایت مالی علاقه مندان، زیردریایی‌های کوچک و عجیب را ساخته‌اند. پس از قتل روزنامه نگار سوئدى خانم وال كى در سال ۲۰۱۷ توسط پيتر مادسن در زير دريائى خود ، تولید چنین زیر دريائى هاى خصوصى تحت كنترل قانون قرار گرفت.
پاسخی بدهید