مرجان چیست؟

مرجان یکی از شگفت انگیزترین و جذاب ترین چیزهای جهان است. اصلا” مرجان قرمز از زمانهای قدیم به عنوان جواهر قیمتی شناخته شده است. ولی جالب توجه تر از همه خرافاتی است که راجع به مرجان وجود داشته است.

رومی ها تکه هایی از مرجان را دور گردن بچه هایشان آویزان می کردند تا آنها را از خطر حفظ نماید. آنها عقیده داشتند که مرجان بیماری ها را شفا می دهد یا از آنها جلوگیری می کند. در بعضی از نواحی ایتالیا، هنوز از آن به عنوان ضد چشم زخم استفاده می کنند.

جالب تر از همه آنست که: مرجان در حقیقت وضع جغرافیایی دنیا را عوض کرده است! پس ببینیم مرجان چیست؟

مرجان عبارتست از اسکلت جانورهای ریز و ژله مانند دریایی با شاخک های کوچک و متعدد. از جانور مرجانی مایعی آهکی ترشح می شود که اسکلت او از آن ترکیب یافته است و از زیر و اطراف آن مرجان به شکل فنجانی تشکیل می شود. جانور مرجانی ابتدا در زیر آب خود را به یک قطعه سنگ وصل می نماید و بعد مرجانهای جوانه ای کوچک شروع به رشد و نمو از آن می کنند. وقتی مرجان های پیر می میرند، مرجانهای زنده چسبیده به اسکلت آن، باقی می مانند و به نوبه ی خود تولید جوانه می نمایند و به این ترتیب نسل جدید بر روی اسکلت پیر شروع به رشد کرده و عمل ساختمان مرجان ها را ادامه می دهند. همین که مرجانها طبقه به طبقه ساخته شدند جزایر و صخره های مرجانی را در اقیانوس ها تشکیل می دهند!

این حیوانات در آبهای گرم و استوایی درخشان هستند. مرجانها بیشتر در اقیانوس کبیر جنوبی، اقیانوس هند، دریای مدیترانه و در آبهای سواحل فلوریدا، مکزیک و هند غربی زیست می کنند. مهمترین اشکال مرجانی عبارتند از سنگهای مرجانی ریشه دار یا سنگهای مرجانی حلقوی وشاخه های مرجانی.

نوع سنگهای مرجانی ریشه دار در زیر آب تشکیل سکوهای مرجانی داده و به بدنه ای از خشکی چسبیده اند که تا اقیانوس ادامه پیدا می کند. نوع دیگر آن به زمین وصل نبوده، بلکه دور از ساحل در وسط اقیانوس شروع به بلند شدن می کند. نوع سوم که جزایر مرجانی هستند، به شکل حلقه ی انگشتر می باشند. سنگهای مرجانی شاخه ای در کوئیزلند، استرالیا تا مسافت 1260 مایل امتداد دارد.

منبع: کتاب به من بگو چرا – جلد 7

مطالب مشابه از ذهن آموز:
خبرنامه
خبرم کن از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
0
خوشتان آمد، کامنت بگذارید!x