تاریخچه موتور و ماشین

در زمانهای گذشته انسان ها در شهر زندگی نمی کردند، بلکه سرگردان از یک محل به محل دیگر کوچ می کردند. غذایشان نیز حیوانات و گیاهانی بود که در سر راه خود پیدا می کردند. بالاخره این انسانهای اولیه آرام گرفتند و هر دسته محلی را برای زندگی انتخاب کرد. آنها کم کم آموختند که چگونه زمین را برای کشت آماده کنند، بدین ترتیب کشاورز شدند.

این انسانها از حیواناتشان برای کار سخت کشاورزی، مانند شخم زدن نیز استفاده می کردند. ماشین های کوچکی نیز مانند اهرم و غیره برای استفاده بیشتر از نیروی کار کشف شدند ولی احتیاج انسان به نیروی بیشتر، او را به دنبال سایر منابع قدرت کشاند.

شاید طوفان ها و سیلاب ها بودند که باعث شدند انسان از انرژی فراوانی که در درون طبیعت نهفته است مطلع شود. او موفق به کشف و اختراع وسائلی چون آسیاب های آبی و بادی شد که می توانستند تعدادی از این انرژی را به کار بگیرند.

البته نیروی عناصر طبیعی، مانند باد و باران از نیروی خود انسان بیشتر بود، اما باز هم او را قانع نکرده زیرا تمام خواسته های او جامع عمل نمی پوشاند کوشش های بسیاری در کشف ماشین هایی با حرکت دائم، که همیشه و بدون احتیاج به کمک خارجی حرکت کنند صورت گرفت، اما با دانش بیشتری که از موتور پیدا کردند متوجه شدند که وجود چنین ماشینی غیر ممکن است.

منبع: کتاب دانستنی های نوجوانان جلد 9

مطالب مشابه از ذهن آموز:
خبرنامه
خبرم کن از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
0
خوشتان آمد، کامنت بگذارید!x