نسل زد یعنی چی؟

نسل زد (Generation Z) یا نسل نت به افرادی تلقی می‌شود که تقریبا بین سال‌های ۱۹۹۵ تا ۲۰۱۰ متولد شده‌اند. این نسل از همان ابتدای کودکی وقتی چشمان خود را به روی دنیا گشودند، توانستند پیشرفت اینترنت و سایر ابزارهای هوشمند دنیا را ببینند و اصلاً به همین خاطر به آن‌ها نسل نت (اینترنت) یا بومی‌های دیجیتال گفته می‌شود.

نسل زد، جانشین نسل وای و قبل از نسل آلفا است. سازمان‌های آماری ایالات متحده آمریکا و مجمع جهانی اقتصاد سال ۱۹۹۷ میلادی مصادف با ۱۳۷۶ شمسی را سال آغاز تولد این نسل و سال ۲۰۱۰ برابر با ۱۳۸۹ شمسی را پایان آن تعریف می‌کنند.

نسل زد از نظر ویژگی‌ها و ارزش‌ها با نسل‌های قبلی خود تفاوت‌های زیادی دارد. این نسل از همان ابتدا با فناوری دیجیتال رشد کرده و به آن‌ها مسلط است. آن‌ها همچنین نسبت به نسل‌های قبلی خود، آگاه‌تر، حساس‌تر و مشارکت‌جو تر هستند.

برخی از ویژگی‌های نسل زد عبارتند از:

  • تسلط بر فناوری: نسل زد از همان کودکی با فناوری دیجیتال رشد کرده‌اند و به آن‌ها مسلط هستند. آن‌ها از تلفن‌های هوشمند، رایانه‌ها، شبکه‌های اجتماعی و سایر ابزارهای دیجیتال به طور گسترده استفاده می‌کنند.
  • آگاهی اجتماعی: نسل زد نسبت به نسل‌های قبلی خود، آگاه‌تر و حساس‌تر هستند. آن‌ها به مسائل اجتماعی، سیاسی و زیست‌محیطی توجه بیشتری دارند و برای حل این مسائل تلاش می‌کنند.
  • مشارکت‌جویی: نسل زد مشارکت‌جو تر از نسل‌های قبلی خود هستند. آن‌ها از طریق شبکه‌های اجتماعی و سایر ابزارهای دیجیتال، در فعالیت‌های اجتماعی و سیاسی مشارکت می‌کنند.

نسل زد، نسلی است که آینده دنیا را رقم خواهد زد. این نسل با ویژگی‌ها و ارزش‌های خاص خود، تأثیر زیادی بر جامعه خواهد گذاشت.

مطالب مشابه از ذهن آموز:
خبرنامه
خبرم کن از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
0
خوشتان آمد، کامنت بگذارید!x