ورم مفصل چیست؟

ورم مفصل یا آرتریت، واژه ای است که برای گروه بزرگی از بیماری های مفصل به کار می رود.

دو نوع مشهور ورم مفصل عبارت است از:

1 . ورم مفصل فروکاه.

2 . ورم مفصل روماتیسمی.

در ورم مفصل فروکاه، فرایند سن مطرح است؛ اما در «ورم مفصل روماتیسمی» آماسی پدید می آید که موجب برخی ناتوانیها در بدن می شود.

در ورم «مفصل فروکاه» تب وجود ندارد؛ وزن بدن کم نمی شود؛ و هیچ گونه ستبری در مفصل یا بد شکلی در اندام پدید نمی آید. حتی مفصل ها هم آماس نمی کنند.

در این بیماری که بیماری سال های بالای عمر است _ یعنی معمولا” پس از چهل سالگی به سراغ انسان می آید _ غضروف استخوان ها می پوسد و می شکند؛ از این رو سطح استخوان ها به دلیل تماس مستقیم با هم، بر روی یکدیگر ساییده می شوند. شما می دانید که غضروف نقش ضربه گیر را در مفصل ها بازی می کند.

علایم آرتریت فروکاه، ستبری و خشک شدگی است و یا درد که به هنگام حرکت احساس می شود. در انتهای مفصل های ناخن اول و دوم، گره هایی بیرون می زنند. معمولا” در ناحیه ی زانو نیز درد و ستبری احساس می شود.

اما ورم مفصل روماتیسمی همان است که به روماتیسم مشهور است.

آنچه در این حالت رخ می دهد آماس مفاصل است. غشایی که بر روی مفصل کشیده شده است متورم می شود و کم کم غضروف را از بین می برد. همزمان با این رویداد، استخوان زیر غضروف رو به دگرگونی می نهد؛ یعنی مواد معدنی خود را از دست می دهد و مفصل را خشک و خشن می سازد. در پاره ای موارد مفصل بکلی از حرکت می افتد و انسان را فلج می کند.

هنوز دانش پزشکی نتوانسته است علت این بیماری را دریابد. نظریه های بسیاری در این باره ابراز شده است و یکی از آنها عفونت را عامل پیدایش آن می داند.

مدتهاست که مبتلایان به این بیماری آرزوی درمان می کنند؛ ولی تا کنون به هیچ داروی سحرآمیزی که رنجشان را برطرف سازد، دست نیافته اند.

صاحب نظران در پزشکی بارها از مردم خواسته اند تا این نکته را دریابند که هنوز علت «ورم مفاصل» ناشناخته باقی مانده است. برخی از داروهایی که مفید تشخیص داده شده اند، اثر یک مسکن موقت را دارند. یعنی تا وقتی که مصرف شوند، درد را آرام می کنند؛ ولی همین که دیگر مصرف نشوند، آثار بیماری برمی گردد.

این را نیز بدانید که بافت آسیب دیده هرگز بازسازی و ترمیم نخواهد شد.

منبع: کتاب به من بگو چرا – جلد 5

مطالب مشابه از ذهن آموز:
خبرنامه
خبرم کن از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
0
خوشتان آمد، کامنت بگذارید!x