پرنده کوکو چیست؟

کوکو …

نام دیگرش فاخته است. بسیاری از اهالی فرانسه وقتی صدای این پرنده را می شنوند ناراحت می شوند و می گویند:لعنت بر تو!

فاخته به خاطر آواز مخصوص و صدای بلندی که دارد مرتبا” در جنگل و زادگاهش فریاد کوکو، کوکو می زند. او را به همین نام کوکو می نامند.

در ایتالیا مردم عقیده دارند که با صدای غمناک فاخته ها، کودکان انسان شروع به گریه می کنند. در ایران نیز این پرنده با حکایات و افسانه های زیادی همراه شده است، در دامنه کوهستان البرز مردم معتقدند که فاخته با صدای کو؟ کو؟ خدا را جستجو می کند.

اسرار زندگی کوکو

زندگی این حیوان پر از اسرار و ابهام است و روی هم رفته جانوری شگفت انگیز و عجیب می باشد.

این پرنده مادر و پدر خوبی برای بچه هایشان نیستند، ماده از وقتی که در لانه اش تخم گذاشت با ناراحتی و اضطراب تمام از محل همیشگی اش خارج شده و در اطراف به جستجوی لانه دیگری می پردازد، پس از چند روزی که به این منوال گذشت، بالاخره موفق به کشف لانه پرنده ای دیگر که هم قد و وزنش باشد می گردد، بلافاصله بعد از این اکتشاف !! به لانه خود باز گشته و یکی از تخم های خود را با منقار بزرگ و گشادش برمی دارد و به طرف لانه پرنده مورد نظر می رود، در نزدیک آن محل تخم را در گوشه ای پنهان می کند و خود به سراغ لانه می رود. اگر صاحب خانه در منزل باشد، آنقدر در آن اطراف پرواز کرده و صداهای عجیب و غریب نظیر عقاب از خود خارج می کند تا پرنده بیچاره که روی تخم هایش خوابیده است از ترس محلش را ترک گوید.

به این ترتیب فاخته پس از اطمینان از خروج او، فورا” تخم خود را داخل تخم های پرنده صاحب خانه کرده و در ازای آن یکی از تخم های پرنده را می خورد.

پرنده فراری پس از مدتی باز می گردد و غافل از همه جا مثل همیشه روی تخم ها می خوابد و بدون آنکه متوجه شود یک تخم بیگانه در میان بقیه جا داده شده است.

با استفاده از این سیاست فاخته ماده، کلیه تخم هایش را که از نظر اندازه و جثه شبیه تخم گنجشک می باشد در لانه های پرندگان دیگر نظیر گنجشگ و غیره جای داده و بالاخره خود را از شر پرورش بچه راحت می کند.

فاخته ها اصولا” علاقمندند که در نقاط خلوت و دور دست زندگی نمایند و کمتر خودشان را نشان می دهند. با این ترتیب عده ای آنها را پرندگان مرموز می خوانند. در هنگام بهار، دسته دسته از فاخته های نر و ماده از استرالیا و آفریقا به سوی اروپا و آسیا رو می آورند. اما هیچگاه از فراز شهرها و دهکده ها عبور نمی نمایند، معمولا” شبها را برای حرکت و پرواز خود انتخاب می کند.

قدرت پرواز آنها عجیب و بی سابقه است. زیرا این پرنده قادر است در هر ساعت 140 کیلومتر پرواز کرده و در هر روز نیز 16 ساعت بلا انقطاع این کار را انجام دهد.

منبع: دانستنی های نوجوانان جلد 5

مطالب مشابه از ذهن آموز:
خبرنامه
خبرم کن از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
0
خوشتان آمد، کامنت بگذارید!x