چرا در کشورهای عربی هوا گرم است؟

گرمای هوا در کشورهای عربی به چندین عامل بستگی دارد. برخی از این عوامل عبارتند از:

  • موقعیت جغرافیایی: کشورهای عربی بیشتر در منطقه‌ای قرار دارند که به نام «حزام گرمسیر» شناخته می‌شود. این منطقه شامل خطوط عرضی بین ۲۳/۵ درجه شمالی و ۲۳/۵ درجه جنوبی است. در این منطقه، خورشید به طور مستقیم و با زاویه بالا بر روی زمین تابیده و باعث افزایش دمای هوا می‌شود. همچنین، فصول در این منطقه کمتر تغییر می‌کنند و تفاوت زمستان و تابستان کم است.
  • کمبود بارش: کشورهای عربی بیشتر در منطقه‌ای قرار دارند که به نام «حزام خشک» شناخته می‌شود. این منطقه شامل خطوط عرضی بین ۱۵ تا ۳۵ درجه شمالی و جنوبی است. در این منطقه، جریان‌های هوایی سرد و خشک از قطب‌ها به سمت استوا حرکت می‌کنند و باعث کاهش رطوبت و بارش می‌شوند. همچنین، رشته‌کوه‌های بلند مانند آلپ، هیمالیا و آتلاس باعث مانع شدن جریان‌های هوایی نسبتا مرطوب از اقیانوس‌ها به سمت کشورهای عربی می‌شوند و باعث تشکیل پدیده «سایه باران» می‌شوند. این پدیده به معنای کاهش بارش در سمت پایین دست رشته‌کوه‌ها است.
  • سطح زیرزمین: کشورهای عربی بخصوص در خاورمیانه، بسیار کم آب هستند و سطح زیرزمین آن‌ها بیشتر از شن، خاک رس، سنگ و سخت است. این سطح زیرزمین باعث می‌شود که آب کمتر نفوذ کند و تبخیر شود. همچنین، باعث می‌شود که گرمای خورشید را بیشتر جذب کند و به هوا بازگرداند.
  • فعالیت‌های انسانی: فعالیت‌های انسانی نظیر سوزاندن سوخت‌فسیلی، تخریب جنگل‌ها، رشد جمعیت و شهرنشینی نقش مهمی در تغییرات اقلیم و گرمایش جهان دارند. این فعالیت‌ها باعث افزایش گازهای گلخانه‌ای در جو زمین می‌شوند که گرمای تابش خورشید را در داخل اتمسفر به دام می‌اندازند و باعث افزایش متوسط دمای زمین می‌شوند. بر اساس گزارش سازمان هواشناسی جهانی، متوسط دمای زمین در سال ۲۰۲۰ حدود ۱/۲ درجه سانتیگراد بالاتر از میانگین قرن بیستم بوده است.
مطالب مشابه از ذهن آموز:
پاسخی بدهید