چرا زمان سریع تر از گذشته سپری میشود؟

حتما این جمله را شنیده اید که این روزها زمان سریع تر از گذشته سپری میشه و قبلا زمان کندتر میگذشت، شایدم خود شما این را بارها گفته اید. اما دلیل آن چیست؟

آیا واقعا زمان نسبت به گذشته سریع تر سپری میشود؟

خیر این احساس ماست. در واقع همین الان که یک فرد 40 ساله فکر میکند دوران کودکی و نوجوانی اش طولانی تر بوده و دیرتر سپری میشده، یک کودک یا نوجوان برایش زمان تند نمیگذرد.

اما چرا اینگونه فکر میکنیم؟

دلایل مختلفی برای این موضوع وجود دارد که دو عامل مهم آن به شرح زیر هستند:

اول اینکه حافظه انسان در سنین پایین تر بهتر و قوی تر عمل میکند، در نتیجه تعداد موارد بیشتری را در زمانی که کودک و نوجوان هستیم در خود ثبت میکند، به همین خاطر، وقایع ثبت شده بیشتری از آن دوران در اختیار داریم. در صورتی که در سنین بالاتر حافظه ضعیف تر بوده و موارد کمتری را در خود ثبت میکند، در نتیجه احساس میکنیم در گذشته زمان بیشتری در اختیار داشته ایم که شامل این همه موارد مختلف بوده است.

دلیل دوم مربوط به شرایط و سبک زندگی است. اکثر مردم در سنین پایین زندگی متنوع تری دارند. مدرسه رفتن ها، بازی کردن ها، مهمانی ها، ورزش، دانشگاه و… اما در سنین بالاتر یک زندگی تکراری و روتین دارند. به همین خاطر وقتی به مثلا 3 ماه اخیر نگاه میکنند، هیچ اتفاق خاصی نیافته است و انگار کل این سه ماه، برایشان اندازه دو روز بوده است.

اگر به ماهیت گذر زمان علاقمند هستید میتوانید کتاب: اثر آیندگان تالیف: ایمان صدیقی را مطالعه کنید که کشفیاتی جدید در زمینه ماهیت زمان را در آن کتاب مطرح کرده است.

مطالب مشابه از ذهن آموز:
خبرنامه
خبرم کن از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
0
خوشتان آمد، کامنت بگذارید!x