چه حیوانی طولانی ترین عمر را دارد؟

روایات و داستانهای بسیاری درباره ی حیوانات مختلفی که عمر طولانی حیرت آوری داشته اند وجود دارد، که اغلب آنها اغراق آمیز می باشد. اجازه دهید تعدادی از حیواناتی که طولانی ترین عمر را دارند مورد مطالعه قرار داده و ببینیم که واقعا” چه اندازه ای نشان داده شده است.

عموما” عقیده چنین است که در بین پستانداران، فیل صاحب طویل ترین عمر می باشد. داستانهایی درباره ی فیل هایی وجود دارد که بین 150 تا 200 سال عمر کرده اند، ولی هرگز کسی آنها را ثابت نکرده است. احتمالا” فیلهایی دیده شده اند که صد سال عمر کرده اند، ولی تا آنجا که بررسی های مختلف گواهی می دهند، پیرترین فیلها، فیلی بوده است که کمی پس از سن 60 مرده است.

اسب هم با فیل در افتخار داشتن عمر طولانی شریک می باشد. موارد زیادی وجود دارد که اسبها متجاوز از پنجاه سال عمر می کنند. در اینجا آماری از عمر طولانی سایر پستانداران را ذکر می کنیم: اسب آبی 41 سال، کرگدن 40 سال، خرس 34 سال، میمون متجاوز از 20 سال، گربه در حدود 23 سال، سگ 22 سال. آمار مزبور مربوط به بعضی از حیوانات است و از روی آن ملاک حد متوسط عمر این طبقه بدست نمی آید.

در میان پرندگان هم بعضی ادعا می کنند که طوطی و عقاب بیشتر از صد سال عمر می کنند. ولی اینهم ثابت نشده است. تا آنجا که مدارک و آمار نشان می دهند، نوع بخصوصی از پرندگان که تابحال عمر طویل تری داشته اند، اینها هستند: کرکس 52 سال، طوطی 54 سال، عقاب 55 سال و مرغ ماهی خوار به اسم پلیکان سفید 51 سال. در بین پرندگان کوچکتر این آمار وجود دارد: سار 17 سال، قناری 22 سال، گنجشک انگلیسی 23 سال و مرغی به اسم کاردینال 30 سال.

روایات متعدد و زیادی در مورد ماهی های مختلفی وجود دارد که عمر زیادی کرده اند، ولی وقتی حقیقت مورد بررسی قرار می گیرد، هیچ دلیل اثباتی برای آن وجود ندارد. ماهی قنات، عمر طولانی دارد، ولی پیرترین ماهی قنات که درباره اش آماری وجود دارد فقط 25 سال عمر کرده است. یک نوع ماهی به اسم گربه ماهی اروپایی شناخته شده که در دریاچه ای در انگلستان بسر می برد و متجاوز از 60 سال عمر کرده است. مارماهی امریکایی سنش به 50 سال می رسد. اینک از نقطه نظر طول عمر به قهرمان آن می رسیم. لاک پشت، یک نوع لاک پشت مشهور بنا بر تحقیق 152 سال عمر کرده و برطبق نظر بعضی از زیست شناسان، احتمالا” 200 سال هم عمر می نماید. شواهدی در دست می باشد که لاک پشتی معروف به لاک پشت کارولینایی که در امریکا پیدا می شود، ممکنست که 123 سال زندگی نماید.

منبع: به من بگو چرا – جلد 9

مطالب مشابه از ذهن آموز:
خبرنامه
خبرم کن از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
0
خوشتان آمد، کامنت بگذارید!x