چگونه خفاش می بیند؟

خفاش موجود شگفت آوری است. یکی از چیزهای بسیار حیرت انگیز در زندگی این جاندار، شیوه ی راه یابی اوست.

خفاش به گونه ی عجیبی پرواز می کند. بی آنکه از چشم های خود استفاده کند در شب تاریک با سرعت زیاد پرواز می کند و به هیچ مانعی هم برنمی خورد. خفاش پرنده نیست، بلکه از پستانداران به شمار می رود. پس این حیوان تنها پستانداری است که پرواز می کند.

خفاش بچه می زاید و به آن شیر می دهد.

خفاشها از دوران بسیار کهن در زمین زندگی می کرده اند. سنگواره هایی که از این حیوان بدست آمده، مربوط به 60 میلیون سال پیش است. امروزه بیش از 2000 نوع خفاش در همه جا، به استثنای مناطق قطبی، وجود دارد. در اندازه های مختلف کوچک و بزرگ یافت می شوند.

خفاش ها چون دو بال خود را بگسترندفضایی بین 15 تا 180 سانتیمتر را اشغال می کنند. در فاصله ی این دو حد، خفاشها در اندازه های بسیار مختلفی یافت می شوند.

مدتها بود که دانشمندان نمی دانستند چگونه خفاش با این همه سرعت در شب تاریک، آن هم در میان جنگلهای انبوه، پرواز می کند به طوری که هرگز با شاخه یا برگ درختی تصادف نمی کند.

برای پی بردن به راز این مطلب دست به آزمایش هایی زدند.

مثلا” ریسمانهای متعددی از فراز سقف اتاقی آویزان کردند. سپس چشمان چند خفاش را بستند و روی آن را هم با چسب محکم درز گرفتند. همین که آنها را رها کردند دیدند که همه با سرعت به پرواز درآمدند و کوچکترین برخوردی هم با ریسمانها پیدا نکردند.

از این آزمایش معلوم شد که خفاش برای راه یابی هرگز از چشمان خود استفاده نمی کند.

آنگاه دانشمندان دست به آزمایش دیگری زدند. این بار گوشها و دهان خفاشها را محکم بستند. وقتی با این حال رهایشان کردند دیدند که خفاش ها در پرواز بسیار عاجز و درمانده گردیده، پیوسته به مانع برخورد می کنند.

از این آزمایش معلوم شد که راه یابی خفاش به گونه ی خاصی است. همچنان که پرواز می کند دائما” از خود صدایی درمی آورد. البته ارتعاش این صوت بقدری کوتاه است که گوش انسان قادر به شنیدن آن نمی باشد.

همینکه صدای خفاش در سر راهش به مانعی برمی خورد، دوباره برگشته انعکاسش به گوشهای بسیار تیز خفاش می رسد. در این هنگام حیوان متوجه وجود مانع می شود و بالهایش هم به خودی خود مسیر پرواز را تغییر می دهند.

گرچه خفاش به کمک دهان و گوش خود راه را پیدا می کند، ولی چشم نیز دارد. این حیوان از چشمان خود برای جستجوی خوراکش استفاده می کند.

منبع: کتاب به من بگو چرا – جلد 3

مطالب مشابه از ذهن آموز:
خبرنامه
خبرم کن از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
0
خوشتان آمد، کامنت بگذارید!x