چگونه سرما خوردگی روی می دهد؟

سرما خوردگی نه تنها یک بیماری متداولی است که بشر سالیان دراز از آن رنج کشیده، بلکه یکی از بیماریهای بسیار اسرارآمیز نیز میباشد.

بیش از 90 درصد از مردم امریکا همه ساله دچار یکبار سرماخوردگی می شوند. همچنین بیش از نصف جمعیت این کشور سالانه چندین بار سرما می خورند.

حتما” شما هم مانند پزشک خود علایم سرما خوردگی را بخوبی می شناسید: آب بینی راه می افتد، عطسه های پیاپی شروع می شود، خارش یا سوزش گلو و گاهی هم سردرد و پس از همه ی اینها سرفه یا تب همه علایم سرماخوردگی می باشند.

در بزرگسالان، سرماخوردگی شدید بندرت پیش می آید. ولی در کودکان ممکن است این بیماری مقدمه ی بیماریهای شدیدی از قبیل دیفتری و سرخک باشد.

از این رو، سرماخوردگی اطفال را باید فوری درمان کرد.

برای آنکه سرما خوردگی ظاهر شود یک تا سه روز طول می کشد.

سرماخوردگی معمولی دارای سه مرحله است:

1 _ مرحله ی خشکی که زیاد طول نمی کشد. در این حال، بینی خشک و متورم می شود، گلو هم شاید خارش پیدا کند و از چشم نیز اندکی آب بیاید.

2 _ جاری شدن آب بینی

3 _ زیاد شدن آب بینی و گاهی هم توأم با تب و سرفه

گفتیم سرماخوردگی یک بیماری اسرارآمیز است، زیرا با آنکه می دانیم یک سرماخوردگی معمولی از تورم شدید قسمتهای بالای دستگاه تنفسی پدید می آید، ولی باز هنوز علم پزشکی نتوانسته علت آن را بطور دقیق بیان کند.

می گویند این بیماری بوسیله ی نوعی ویروس در بدن تولید می گردد. شگفت آنست که این ویروس در بسیاری از اوقات ممکن است در گلوی شما باشد، ولی هنگامی حمله ی خود را شروع می کند که مقاومت بدن کم شده باشد.

همچنین ممکن است میکروبهای دیگری در بدن جای گرفته باشند و فقط به هنگام ضعف، انسان را دچار سرماخوردگی کنند.

بنابراین، باید بگوییم که ویروس سرماخوردگی، بافتهای بدن را ناتوان می کند، آنگاه سایر میکروبها خواهند توانست که در این بافتها تولید عفونت کنند. بنابراین، بهترین راه پیشگیری از سرما خوردگی آنست که همیشه مقاومت بدن را بسیار خوب نگاه بدارید. این نیز با غذای کافی، استراحت، خواب و لباس مناسب، امکان پذیر است.

در ضمن با اشخاصی که سرما خورده اند نیز تماس نگیرید.

منبع: کتاب به من بگو چرا – جلد 3

پاسخی بدهید