ژاپن کمک میکند ناپدید شوید! یوهاتسو چیست؟

در تمام دنیا، از ایالات متحده تا آلمان و بریتانیا آدم‌هایی هستند که می‌خواهند بدون هیچ رد و نشان از خانه و زندگی و کسب‌و‌کار و خانواده ای که داشته‌اند، ناگهان ناپدید شوند و زندگی جدیدی را شروع کنند، بدون آنکه ناچار شوند نگاهی به پشت سرشان بیندازند.

در ژاپن، به این افراد “یوهاتسو” می‌گویند.
این واژه در زبان ژاپنی به معنی “بخار شدن یا دود شدن” است و اشاره به افرادی دارد که به عمد دود می‌‌شوند و به هوا می‌روند و برای سال‌ها و شاید دهه‌ها جای سکونت‌شان را مخفی می‌کنند.

از بدهی های هنگفت تا ازدواج های اجباری، انگیزه های گوناگونی باعث میشود تا افراد دست به یوهاتسو و تلاش برای ناپدید شدن بزنند.

هر دلیل و انگیزه ای که افراد داشته باشند در ژاپن شرکت هایی هستند که به آنها در رسیدن به این هدف کمک میکنند. آنها به افرادی که میخواهند ناپدید شوند کمک میکنند تا به طور محرمانه از زندگی که دارند کنار بکشند و برای آنها در مکان های مخفی امکانات زندگی را فراهم میکنند.

مدیر یکی از این شرکت ها که در دهه 90 میلادی و دوران رکود اقتصادی ژاپن یک شرکت یوهاتسو تاسیس کرده است میگوید:

اوایل فکر میکردم که ورشکستگی اقتصادی تنها دلیلی است که باعث میشود آدم ها بخواهند از زندگی پردردسر خود فرار کنند اما خیلی زود دریافتم که دلایل اجتماعی هم برای این کار وجود دارد. کاری که ما میکنیم حمایت از افراد برای شروع یک زندگی جدید است.

آمار طلاق در ژاپن پایین است و در این زمینه سختگیری های زیادی وجود دارد. به همین خاطر بعضی افراد فکر میکنند که اگر شریک زندگی خود را ترک کنند و ناپدید شوند راحت تر از این است که درگیر ماجراهای پیچیده و پردردسر طلاق رسمی شوند.

در ژاپن دود شدن و به هوا رفتن آسان تر است.
از حریم خصوصی افراد به شدت محافظت میشود.
آدم های گم شده میتوانند از دستگاه های خود پرداز پول دریافت کنند بدون اینکه شناسایی شوند.

مطالب مشابه از ذهن آموز:
پاسخی بدهید