تمدن آتلانتیس چگونه بوده و چرا نابود شده است؟

ما شناخت کاملی نسبت به گذشته کره زمین نداریم و دقیقا نمیدانیم که چه تمدن هایی وجود داشته اند. یکی از تمدن‌های قدیمی و مرموز آتلانتیس میباشد که در نوشته های قدیمی درموردش صحبت شده است.

رسمی‌ترین و قدیمی‌ترین نوشته‌ها درباره آن مربوط به نوشته‌های افلاطون است. که حدود 350 سال قبل از میلادِ مسیح نوشته شده است.

 طبق آن نوشته ها مردم آتلانتیس از لحاظ معماری بسیار جلوتر از زمان خود بوده اند. گفته می‌شود فوران آتش فشان و سونامی حاصلِ از آن، عامل زیر آب رفتن آتلانتیس بوده است و احتمالا عده کمی از مردمان آتلانتیس توانسته‌اند قبل از اینکه گرفتار حادثه شوند از آنجا فرار کنند و در سرزمین‌های دیگر به زندگی خود ادامه بدهند.

اوتو هنریخ موک پژوهشگر حوزه تاریخ و جغرافیا در سال 1976 کتابی به نام راز آتلانتیس نوشت و در آن کتاب مدعی شد که بازماندگان این فاجعه در جهان پراکنده شده‌اند و به هر سرزمینی که رفتند با استفاده از دانش خود از شهرسازی و معماری، بناهای عظیم و با شکوه مانند آنچه در آتلانتیس وجود داشت ساختند.

 از طرفی این موضوع که تمدن‌هایی شبیه به هم با ساختمان‌هایی شبیه به هرم تقریبا در یک زمان در هزاران کیلومتر دور تر از هم به وجود بیایند کمی عجیب است و نمیتواند تصادفی باشد. در اکثر تمدن‌های قدیمی ساختمان های هرمی شکل با اندازه‌های مختلف وجود دارد.

هنوز مکان آتلانتیس به طور دقیق مشخص نیست، قبلا در معدنی در یکی از جزایر جنوبی یونان، باستان شناسان بقایای یک شهر را از اعماق زمین خارج کردند. شهری مدرن با ساختمان‌های چند طبقه مربوط به 3500 سال پیش، شهری با لوله کشی آب و سیستم فاضلاب شهری.

این شهر در اثر یک آتشفشان کاملا مدفون شده بود. بین 5 تا 25 متر سنگ و گدازه آتشفشانی شهر را کاملا فرا گرفته بود. گفته می‌شود این شهر یکی از شهرهای تمدن گمشده آتلانتیس بوده است که به یکباره از بین رفته است.

همچنین بقایای شهرهای پیشرفته باستانی در زیر دریا هم کشف شده است که ممکن است همان آتلانتیس باشد.

تمدن آتلانتیس چه رازهایی با خود دفن کرده است؟ آیا در آینده خطری برای آیندگان محسوب میشده است؟ این مطلب قسمتی از کتاب اثر آیندگان است.

مطالب مشابه از ذهن آموز:
پاسخی بدهید