چه هنگام مسابقه اتومبیل رانی آغاز شد؟

آیا می دانید پربیننده‌ترین رویداد ورزشی در جهان، مسابقه ایندیاناپلیس است؟ یعنی یک مسابقه ی اتومبیل رانی که در شهر سپیدوی واقع در غرب ایندیاناپلیس مرکز ایالت ایندیانا با سرعت 500 مایل ( برابر 800 کیلومتر ) در ساعت برگزار می شود.

این مسابقه همه ساله در مموریال دی (روز یادبود سربازان میهن) که آخرین دوشنبه ماه مه است، با حضور میلیونها تماشاچی از سراسر جهان برگزار می شود.

اکنون به تاریخچه ی مسابقه ی اتومبیل رانی توجه کنیم.

تاریخچه مسابقات اتومبیل رانی

کمی پس از آنکه صنعت اتومبیل سازی رشد یافت، میان سازندگان مشاجره در گرفت که کدام یک از آنها سریع ترین و مستحکم ترین اتومبیل را بسازد. همین امر به برگزاری نخستین مسابقه ی اتومبیل رانی در سال 1895 انجامید.

محل برگزاری مسابقه در فرانسه بود و خط سیر اتومبیل های شرکت کننده تقریبا 1200 کیلومتر، بین دو شهر پاریس و بردو (رفت و برگشت)، تعیین شد.

برنده ی این مسابقه یک اتومبیل فرانسوی به نام پانار بود، زیرا توانست با سرعت 24 کیلومتر در ساعت، گوی سبقت را از دیگر اتومبیل‌ها برباید!

در 1900 جیمز گردن بنت جایزه‌ای برای یک دوره از مسابقه‌ها تعیین کرد و قرار شد که هر یک از اتومبیل‌های شرکت کننده در مسابقه، ساخت همان کشوری باشد که نماینده اش در مسابقه شرکت می کرد. این سرآغاز یک مسابقه ی واقعا بین المللی بود.

در 1906 باشگاه اتومبیل رانی فرانسه تصمیم گرفت مسابقات کشور خود را برگزار کند که نامش گراندپری یعنی (جایزه بزرگ) بود.

دو روز طول کشید تا اتومبیل‌ها در یک مسیر دوازده خطه، یک مسافت صد کیلومتری را در نزدیکی شهر لمان پیمودند. این شهر هنوز هم محل برگزاری مسابقه های اتومبیل رانی است و همین محل نقطه ی پیدایش مسابقات گراندپری بود.

از آن پس مسابقه های بین المللی در دیگر کشورها (مناکو، بلژیک، هلند، انگلستان، آلمان، ایتالیا، مکزیک، افریقای جنوبی و بالاخره ایالات متحد امریکا) نیز برگزار شد.

نخستین مسابقه مهم در امریکا، به دنبال موفقیت این کشور در فرانسه (در مسابقه ی مسیر پاریس _ بردو)، در 28 نوامبر 1895 در شهر شیکاگو برگزار شد. هدف از این مسابقه آزمودن سرعت و قدرت اتومبیل های ساخت امریکا بود.

یکی از پیشگامان صنعت اتومبیل سازی به نام جی فرانک دوریی با اتومبیل ساخت خود، با سرعت 5/12 کیلومتر در ساعت، برنده ی مسابقه شد.

امروزه مسابقه ی اتومبیل رانی به گروه های بسیاری تقسیم شده است، مانند: ستاک کار ریسینگ یعنی مسابقه با اتومبیل های موجود، و منظور مسابقه با اتومبیل های معمولی است که البته نباید سه سال بیشتر  از ساختشان گذشته باشد و باید به همان شکلی که در بنگاه اتومبیل فروشی عرضه می شوند، به میدان مسابقه نیز آورده شوند.

درگ ریسینگ گونه ای دیگر از مسابقه است که به منظور تعیین کشش دو اتومبیل در سرعت انجام می گیرد.

مسافت بسیار کوتاهی (معمولا 400 متر) را تعیین می کنند و سپس دو اتومبیل از نقطه ای به طور همزمان به حرکت در می آیند و هریک می کوشند تا هرچه زودتر به هدف برسند. این مسابقه خود به هفتاد و پنج نوع گوناگون طبقه بندی شده است.

منبع: کتاب به من بگو چرا – جلد 10

مطالب مشابه از ذهن آموز:
پاسخی بدهید