مخترع اتومبیل کیست؟

در میان این همه اختراعات بزرگ، اتومبیل از آن چیزهایی است که هنوز کسی نتوانسته ابتکار ساختن آن را تنها به خود نسبت دهد. اتومبیل هنگامی به شکل امروزی خود درآمد که در طول سالهای زیاد، افراد بسیاری روی آن کار کردند.

با این همه می توان گفت، نخستین وسیله ی نقلیه ای که با موتور کار می کرد به سال 1769به دست یک فرانسوی به نام نیکُلا کونیو ساخته شد.

وی نوعی ارابه ی سه چرخ ساخته بود که بسیار ناراحت کننده بود و با یک موتور و چند دیگ بخار حرکت می کرد. در هر ساعت 5 کیلومتر راه می رفت. پس از بیست و پنج کیلومتر راه، سوختش بکلی تمام می شد. در این لحظه می بایست بایستد و بار دیگر سوخت گیری کند.

سپس در سال 1789 بود که یک امریکایی به نام «اُلیوِر اِوِنز» نخستین اتومبیل را در امریکا به نام خود ثبت کرد.

این اتومبیل واگن چهار چرخه ای بود که چرخ های عقبش پره پره ای بود. از این رو می توانست هم در خشکی و هم در آب راه برود. ولی 21 تُن وزن داشت!

تقریبا” 80 سال گذشت. باز افراد دیگری آمدند و برای درست کردن یک وسیله ی نقلیه که در جاده ها به آسانی با موتور حرکت کند، آزمایش های بسیاری انجام دادند.

بیشتر چیزهایی که می ساختند با نیروی بخار حرکت می کرد. ولی البته بعضی ها هم از نیروی برق استفاده کرده برای این منظور تعداد بسیاری باطری، در ماشین خود تعبیه می نمودند.

اندکی پس از 1880 دو چیز مهم اختراع گردید که این ها راه را برای بوجود آوردن اتومبیل های امروزی کاملا” هموار نمودند: یکی پیدایش «موتور با احتراق داخلی» بود، و دیگری «چرخ های بادی». یعنی چرخ های لاستیکی که توپُر نبودند.

نخستین اتومبیلی که با سوخت بنزین کار می کرد در سال 1887 به وسیله ی یک آلمانی به نام «گوتلیب دایملِر» ساخته شد.

اما در امریکا دو برادر بودند به نامهای فرانک و چارلز دوریِی که نخستین اتومبیل بنزینی را به سال 1892 یا 1893 ساختند. بر این اتومبیل نام «کالسکه‌ی بی اسب» نهاده شد.

در اوایل، هر چه اتومبیل در امریکا ساخته می شد، تقریبا” پیروی از کار این دو برادر بود. کسی به فکر عرضه کردن نوع جدیدی نیفتاده بود.

همه کارشان این شده بود که یک موتور بنزینی روی اتومبیل های خود سوار کنند و با وصل یک تسمه یا زنجیر، حرکت را به چرخ های عقب منتقل نمایند.

با گسترش صنعت اتومبیل سازی، رفته رفته این فکر پیدا شد که آنها را هر چه راحت تر و با استحکام بیشتری بسازند. اتومبیل سازان بزودی به سستی ساختمان ماشین های خود پی بردند و در گام های بعدی کم کم اتومبیل به شکل امروزی خود در آمد.

سابقا” موتور را در زیر صندلی اتومبیل جای می دادند. ولی سپس جای آن را تغییر داده، به قسمت جلوی اتومبیل منتقل نمودند.

چرخ ها در سابق وضع بسیار سست و دوک مانندی داشت. اما رفته رفته استحکام شایسته ای بدان بخشیدند.

برای فرمان اتومبیل در گذشته فقط از یک اهرم استفاده می شد، اما بعد آن را بصورت یک چرخ مُدَّور و گردانی درآوردند. شاسی اتومبیل که در قدیم از چوب ساخته می شد، تبدیل به فلز گردید.

این مراحل همه طی شد تا رؤیای داشتن یک اتومبیل خوب و مناسب در زندگی برای بشر به واقعیت پیوست.

منبع: کتاب به من بگو چرا – جلد 2

پاسخی بدهید