فاصله ماه تا زمین یا زمین تا ماه چقدر است؟

یکی از سوالات علمی که ممکن است ذهن شما را به خود مشغول کرده باشد این است که فاصله ماه تا زمین یا زمین تا ماه چقدر است؟

ماه نزدیک‌ترین جِرم آسمانی به زمین است و سالها بشر تلاش کرده است تا این فاصله را محاسبه کند، و سرانجام با پیشرفت علم این هدف ممکن شد.

این فاصله به طور میانگین 384,400 کیلومتر و ۲۳۸,۹۰۰ مایل می باشد.

این فاصله حدوداً 30 برابر قطر زمین است.

برحسب نور، تقریبا فاصله بین ماه و زمین 1/3 ثانیه نوری می باشد. یعنی 1/3 ثانیه طول میکشد تا نور از ماه به زمین یا برعکس برسد و این مسیر را طی کند.

اما چرا برای بیان فاصله ماه و زمین از کلمه میانگین یا حدود استفاده میکنیم؟

به این علت که ماه در مداری بیضی شکل دور زمین میچرخد و گاهی به زمین نزدیک‌تر و گاهی دورتر است.

فاصله زمین تا ماه

 

فاصله زمین تا ماه را چگونه اندازه می گیرند؟

فاصله دقیق توسط مسافت سنج‌های لیزری انجام شده است.
ابتدا از سوی رصدخانه‌های زمینی، لیزر تابیده شده و از روی مدت زمانی که طول میکشد نور بازتاب پیدا کند و با دانستن سرعت نور، مسافت بدست می‌آید.
البته این کار به همین آسانی که گفته شد هم نیست چون ماه یک شیء ثابت و بی‌حرکت نیست اما با انجام چندباره این کار در زمان‌های مشخص، مقدار دقیق را بدست آورده‌اند.
رصدخانه لیزری

ماه چیست؟

یک بار دیدم یک نفر پرسیده بود ماه ستاره است یا سیاره؟! آنجا بود که فهمیدم ممکن است برخی این موضوع را واقعا ندانند.
ماه یک قمر است یعنی نه مانند زمین و مریخ سیاره است و نه مثل خورشید یک ستاره است. به اجرامی که دور یک سیاره میچرخند قمر میگویند، به قمرِ زمین، ماه میگویند. یعنی چون روی کره زمین انسان ها زندگی میکرده اند، روی این قمر اسم گذاشته اند. ولی برخی سیارات دیگر که قمر دارند، نامی هم تا قبل از اینکه دانشمندان ما برایشان اسم گذاری کنند، نداشته اند.

سیاره چیست؟

جرم آسمانی که به دور یک ستاره مثل خورشید بچرخد، سیاره نام دارد. همچنین برای اینکه سیاره نامیده شود باید به اندازه کافی هم جرم داشته باشد که کروی شده باشد.
البته قانون سومی هم در سال‌های اخیر به دو قانون بالا اضافه شد که باعث شد پلوتو از لیست سیارات منظومه شمسی خارج شود. (در مورد این قانون میتوانید تحقیق کنید.)
مطالب مشابه از ذهن آموز:
پاسخی بدهید