آیا پیشگویی‌های نوستراداموس حقیقت دارند؟

پیشگویی‌های نوستراداموس تقریبا از شهرت جهانی برخوردار است و کتاب‌های مختلفی یا بهتر است بگوییم نسخه‌های مختلفی از پیشگویی‌های او وجود دارد.

در واقع هر کتابی که شما از نوستراداموس بخوانید با جرعت میتوان گفت بخشی از آن تحریف شده است.

در ایران ترجمه از متن فرانسه کتاب نوستراداموس که توسط شهلا المعی ترجمه شده است رایج ترین و مشهورترین نسخه فارسی کتاب نوستراداموس است.

کتاب درواقع توسط شخص خارجی نوشته شده که او رباعیات نستراداموس را تفسیر کرده است و بعد دوباره به فارسی ترجمه شده و به همین خاطر رباعی ها با حقیقت مقداری فاصله دارند.

اشکالات پیشگویی های نستراداموس

دو ایراد اصلی به نوشته های نستراداموس وارد است:

اولا زمان پیشگویی مشخص نیست و وقتی زمان مشخصی نداشته باشند تا ابد اعتبار دارند و طبق علم احتمالات بالاخره روزی اتفاقی خواهد افتاد که شبیه پیشگویی ها باشد.

یعنی مثلا اگر گفته شود که نیمی از جمعیت خاورمیانه خواهد مرد، بالاخره جنگی میشود و اینطور میشود تا وقتی که اینطور نشده است کسی پیشگویی را زیر سوال نمیبرد بلکه میگوید حتما زمانش نرسیده است.

دوم اینکه نوشته ها همگی مبهم هستند، همین مبهم بودنشان باعث میشود که به هرچیزی بتوان آنها را تشبیه کرد و هرطور که دلمان بخواهد آنها را تفسیر کنیم.

مثلا در مورد هیتلر گفته شده است که نستراداموس صراحتا درموردش پیشگویی کرده و با نام هیستر از او یاد کرده، برخی محققان براین باورند که استفاده از نام هیستر انتخابی هوشمندانه توسط نستراداموس بوده تا بدون اینکه بخواهد دقیقا نام شخص را ببرد نامی شبیه نام او را اعلام کند. اما عده ای دیگر معتقدند که منظور از هیستر نام رودی در زمان نستراداموس بوده است.

معروف ترین پیشگویی نستراداموس درباره ایران رباعی زیر است:

باران, قحطی, جنگ در ایران متوقف نخواهد شد

ایمان حقیقی است, پادشاه فریب خواهد خورد

از پس اتمام کنش‌ها در فرانسه است که شروع می‌شود

پیمان پنهانی به نفع کسی که ملزومات جنگی تهیه می‌کند

همانطور که متوجه شدید این رباعی را میتوان به رویدادهای زیادی نسبت داد.

میتواند به قحطی بزرگ ایران در سال 1917 مربوط باشد و منظور از اینکه پادشاه فریب خورده این بوده که در زمان جنگ جهانی دوم، شاه ایران برای انتخاب اینکه طرف متفقین باشد یا متحدین اشتباه کرده است.

میتواند به انقلاب 57 هم مربوط باشد.

آیا نستراداموس ستاره شناس و منجم بوده است؟

گفته می‌شود که نوستراداموس پیشگویی‌هایش را بر اساس طالع بینی نجومی انجام داده است اما او بشدت مورد انتقاد طالع بینان حرفه‌ای زمانش از جمله لارنتس ویدل بوده‌است.

محققان آکادمیک معتقدند هرگونه ارتباط بین رباعیات نوستراداموس و اتفاقات تاریخی دنیا، ناشی از تفسیر نادرست نوشته‌های اوست؛ اما همچنان میلیون‌ها نفر در سراسر دنیا و حتی برخی از نهادهای خبری و مطبوعاتی، پیشگویی رویدادهای مهم دنیا را به او نسبت می‌دهند.

غیر از نستراداموس عده‌ای هم هستند که مانند او جملات مبهمی میگویند که با مهارت تنظیم شده اند.

این جملات را می‌توان به هر تاریخی نسبت داد که قبلا در این لینک چند نمونه از آنها را بررسی کردیم.

از همه مهم‌تر اینکه تاریخ انقضا ندارند و به همین خاطر همیشه ممکن است درست از کار در بیایند.

در واقع احتمال اینکه من 10 تاس را همزمان بریزم و همه آنها 6 بیایند خیلی کم است اما اگر من تا ابد وقت داشته باشم که این کار را تکرار کنم، آنوقت حتما اتفاق خواهد افتاد.

 

پاسخی بدهید