آسفالت از چه ماده ای درست می شود؟

هر روز ما روی خیابانهای آسفالت شده راه می رویم و یا با ماشین و یا دوچرخه از جاده های آسفالت شده می گذریم. ولی شاید هیچوقت خود ماده آسفالت را ندیده باشیم. آیا می دانید که آسفالت در زمانهای قدیم شناخته شده بوده و به کار هم می رفته است؟

آسفالت دارای خاصیت ضد رطوبت است و بابلی های باستان آن را می شناخته اند و به نام پیچ و اسلایم می نامیده اند. مدتی بعد رومی ها نیز آن را شناختند و آن را «بی تو من» که معنی لغوی آن قیر است، می نامیده اند. آنان مخازن آب و استخرهای شنا را با آسفالت آستر می کردند تا از نفوذ آب جلوگیری نمایند.

آسفالت ماده ایست به رنگ قهوه ای تیره یا سیاه ومعدنی که در زمین به حال مایع، جامد و نیمه جامد پیدا می شود، نیز به حال طبیعی جزئی از جسم روغن های خام را تشکیل می دهد. آسفالت هنگام گرم شدن نرم، می گردد و وقتی گرم شود، بصورت مایع درمی آید و سپس در هنگام سرد شدن سفت می شود. از نظر شیمیایی آسفالت ترکیبی است از هیدروژن و کربن.

دو نوع آسفالت وجود دارد : آسفالت طبیعی و آسفالت نفت خام.

آسفالت طبیعی از موادی که در زمین یا نزدیک سطح زمین پیدا می شود گرفته می شود.

آسفالت نفت خام، از روغن خام با متدهای تصفیه ی جدید، جدا می گردد.

آسفالت طبیعی در زمانهای اولیه از نفتی که بر اثر فشار وارده به طبقات شن و سنگ به قشر رویی زمین رسیده تشکیل شده است. خالص ترین آسفالت ها در درون سنگهایی که در آن محفوظ مانده است و به صورت آسفالت مایع خالص تراوش می نماید. یکی از بزرگترین دریاچه های طبیعی معروف آسفالت در جزیره ی تری نیداد در هند غربی می باشد. این دریاچه در حدود صد جریب را پوشانده و بیشتر از صد فوت عمق دارد. وقتی در سال 1876 خیابانهای واشنگتن آسفالت می شد، اغلب آسفالت را از تری نیداد می آوردند.

آسفالت سیمانی، اسم جدید آسفالت مخصوص فرش کردن خیابانها و جاده هاست.

آسفالت سیمانی در فرش کردن جاده ها و معابر به کار می رود تا سنگ و ماسه را محکم بهم بچسباند و از نفوذ آب به داخل آن جلوگیری کند. این آسفالت دارای کیفیتی شبیه به لاستیک می باشد که سبب می گردد در مقابل وزن زیاد به جای اینکه مثل سنگ بشکند خم گردد. آسفالت های سنگین مخصوص فرش کردن، بیشتر در فرودگاه ها که هواپیمایی به وزن پانصد هزار کیلو در آن نشست و برخاست می نماید و همچنین برای اتوبان هایی که در آن کامیون هایی به وزن صد هزار پوند رفت و آمد می کنند، مورد استفاده قرار می گیرد.

منبع: کتاب به من بگو چرا – جلد 7

مطالب مشابه از ذهن آموز:
خبرنامه
خبرم کن از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
0
خوشتان آمد، کامنت بگذارید!x